SON DAKİKA

Sende Bu Korku, Bende Bu Doğruluk

sad
Sende Bu Korku, Bende Bu Doğruluk

Duygular aynı olunca insan ister istemez kendini tekrar ediyor. Yazılar aynı oluyor, cümleler farklı olsa da. Aynı acıları anlatıyor,  farklı kişiliklerden bahsetse de.

Kişiliksizleri de diyebilirim aslında da gerek yok artık. Yeni bir kitap tavsiyesi aldım, hayata bakışımın değişeceği söylendi. Kitaba başlamadım ama biraz kitap hakkında bilgi toplarken bir cümle çok dikkatimi çekti.’’ Hiçbir şeyi kişisel algılama, sana yaptığı her şey kendi karakteri ile ilgilidir’’. Yani diyor ki sana yanlış yaptıysa, şerefsizlik yaptıysa bunu sen hak ettiğin için yapmadı, kendisi zaten şerefsiz o yüzden yaptı. Üstüne alınma, kızma, önüne bak yürü ve git. Garip bir şekilde huzurlu hissettim kendimi.

Yalan söylemeden nefes alamayan insanlar için, kendini olduğundan farklı gösterip sevdirmeye çalışan insanlar için, olmadıkları biri gibi davranan insanlar için, karşısında gördüğü her kadını, erkeği etkilemeyi çalışıp onları yatağa atmayı marifet sanan insanlar için değmediğini fark ediyorsun.

Yaralı bir kedi, köpek görünce tekmeleyen insanları lanetleriz değil mi? Yarası ile size gelip sığınan insanları tekmelemek, nasıl bir vicdandır? Nasıl bir başarıdır? Bütün dünya etrafında pervane olsa ne olacak, içinde zerre insanlık olmadıktan sonra.

Hep demişimdir, insanlar dış görünüşüne verdikleri özenin, makyaj vs keşke onda birini karakterlerine vicdanlarına da verseler. İlgi manyağı olmaktan, insan olamıyorlar.

Yaşar KEMAL’in bir sözü geldi aklıma ‘’ Sende bu korku, bende bu doğruluk varken biz bir araya gelemeyiz.’’ Galiba benim insanlarla en büyük problemim bu. Ciddi ciddi doktora gitmem tavsiye edildi, yalana tahammülüm olmadığı için. Yani yalan normal olmuş, dürüstlük beklemek anormal. Ne olursa olsun, hastada olsam vazgeçmeyeceğim bu karakterimden. Zaten bu dünyanın delileri değil midir en doğru insanları. Eski bir deyim vardı yanlış hatırlamıyorsam. ‘’ Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler’’ Desinler, şereftir bana.

Bunlar bir tarafa da nasıl bir duygudur acaba? Bizi çok seven, bizim için deli olan birini, bir gün başkasında görmek? Başkasında gördüğünde beni, canın yanmayacaksa, sende vazgeçebilirsin , benim senden vazgeçtiğim gibi.

                                                                    AHMET KARADAYI

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Temmuz 2019, 12:23

İnsan Bir Gün Birine Geç Kalır

“İnsan bir kere birine geç kalır ve bir daha hiç kimse için acele etmez…” diye yazmış YAŞAR KEMAL. Ben o sözden biraz daha büyük, ama kendimden çok daha büyük bir söz söyleyeceğim. Muhtemelen de içini dolduramayacağım. İNSAN BİR GÜN BİRİNİ ÖZLER, VE BİR DAHA KİMSEYİ ÖZLEYEMEZ. Nasıl oluyor o iş...

Devamını Görüntüle