SON DAKİKA

Kale Bilinen En Eski Satranç Taşı

love

04 Aralık 2019'de eklendi

Kale Bilinen En Eski Satranç Taşı

Tarihte bilinen en eski satranç taşı Ürdün’de tespit edildi: Bin 300 yıllık bir kale!

Avuç içi büyüklüğünde ve 1991 yılında Ürdün’ün güneyinde eskiden İslami ticaret merkezi olarak kullanılan bir alanda bulunan kumtaşı, ‘bilinen en eski satranç taşı’ olarak tanımlandı. Yaklaşık bin 300 yıllık bu dikdörtgen şeklindeki kaya parçası üzerinde yapılan inceleme sonucunda satranç taşı olduğuna karar verildi. Bölgede, buna benzer başka nesneler de bulundu.

Satranca göre daha basit olan masa üstü oyunlarının tarihi, Avrasya’da 4 bin yıl kadar geriye dayanıyor. Kanada’da Victoria Üniversitesi’nde arkeolog olan John Oleson, çalışmalarda bulunan yazılı kayıtlardan yola çıkarak, satrancın Hindistan’da bin 400 yıl önce ortaya çıktığını söylüyor. Tüccarlar ve diplomatlar yoluyla da oyunun, batıya taşınmış olabileceğini dile getiriyor.  ScienceNews’te yer alan haberde bir zamanlar büyük ticaret yolunda yer alan Humayma’daki kazıda bulunan taşın, 680 ila 749’a tarihlendiği belirtildi. Oleson, “Satranç İslam dünyasında çok popülerdi” diyor. Farklı kesimlerden insanları da bir araya getiren satrancın Müslümanlar, Hıristiyanlar ve farklı gelir gruplarından insanlar arasında oynandığına dair İslami metinler de mevcut.

Satrançtaki ‘kale’ olduğu belirtilen bu kum taşı, 700’lerin başına tarihlendirildi. Kale şeklini andıran bu taşın iki atlı arabayı temsil ettiği düşünülüyor.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Kasım 2018, 21:43

Satranç Dünya Şampiyonası Maçlarına Beraberlikler Damga Vuruyor

Satranç Dünya Şampiyonası Maçına Beraberlikler Damga Vurdu. Carlsen-Caruana karşılaşmasında şuana kadar tüm maçların berabere bitmesine bir anlam veremiyor olabilirsiniz. Fakat bu tamamen Carlsen’in uyguladığı genel bir strateji! Neden mi dersiniz? Çünkü Carlsen hızlı satrançta Caruana’dan çok daha iyi! Şayet bu şekilde devam eder de tie-break oynanırsa büyük ihtimal ile Carlsen...

Devamını Görüntüle