5
1 Paylaş, 5 Puanlar

Makamlarla Tedavi Yöntemleri

Osmanlı zamanında müziğin ve belli başlı MAKAMLARIN insanlar üzerinde ciddi şekilde iyileştirci etkileri görülmüş. O kadar bu işle ilgilenilmiş ki EDİRNE’de bununla ilgili hastane açılmış.

II Beyazıt Külliyesi. Burası zamanında Osmanlı’nın en önemli Tıp Fakülteleri’nden biri idi. Bu külliyede özellikle Psikiyatri Tarihi Bölümü beni büyüledi desem abartmış olmam. Zira Osmanlı’da psikolojik hastalığı olan kişiler burada müzikle tedavi ediliyormuş. Edirne’deki II Beyazıt Külliyesi de Osmanlı’da müzikle tedavi yapılan en önemli şifahanelerden biri imiş.

Burası yüksek bir kubbenin örttüğü geniş ve kontrol edilebilir bir orta avluyu çevreleyen 6 kışlık ve 4 yazlık oda ile bir müzik sahnesinden meydana geliyor. Avlu ortasında ayrıca fıskıyeli bir şadırvan bulunuyor. Şadırvandan akan suyun çıkardığı ses hastaları rahatlatmaya yönelik olarak kullanılıyor. Ayrıca orta avlunun eğimli oluşu şadırvandan taşan suların oluklarda toplanması ve hastane temizliğinin daha kolay yapılması için tasarlanmış.

HANGİ MAKAM HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR

 1. Rast Makamı: Havale ve felç illetine devadır.
 2. Irak Makamı: Har mizaçlılara, sersam ve hafakana faydalıdır.
 3. İsfahan Makamı: Zihni açar, zekâyı artırır, anıları tazeler.
 4. Zengule Makamı: Kalp hastalıklarının devasıdır.
 5. Rehavi Makamı: Baş ağrısına devadır.
 6. Buselik Makamı: Kulunç ve bel ağrılarının ilacıdır.
 7. Zirefgent Makamı: Sırt ve eklem ağrılarının ve kuluncun tedavisinde faydalıdır.
 8. Büzürk Makamı: Ateşli hastalıklara iyi gelir, zihni temizler, vesvese ve korkuyu uzaklaştırır, fikre yön verir.
 9. Hicaz Makamı: İdrar zorluğuna iyi gelir, cinsel yönden uyarıcı etkisi vardır.
 10. Uşşak Makamı: Kalp, karaciğer, sıtma ve mide hastalıklarının ilacıdır.
 11. Neva Makamı: Gönül okşayıcıdır. Kötü düşünceleri uzaklaştırır. Irk’un nisa’ya iyi gelir (Kadın hastalıkları)
 12. Hüseyni Makamı: Ferahlık verir. Çocukların kalp ve ruhlarının iltihabını söndürür. Ateş düşürür

Türk Tabipleri Birliği’nin web sitesinde Dr. İbrahim Oktay tarafından yazılan bir yazıda da bu makamların hastalıklara etkisi şu şekilde sıralanıyor:

 1. Raks Makamı: Felce, epilepsiye iyi gelir.
 2. Irak Makamı: Çocuklarda menenjit ve afagan hastalıklarına iyi gelir.
 3. İstafahan Makamı: Zihni açar, zekayı arttırır, gönül tazeleyicidir. Üşüten ve ateş verici hastalıklardan korur.
 4. Zirefgen Makamı: Çocukların dimağından kaynaklanan, fasial felç, felç ve sırt ağrısı, eklem ağrıları, kulunç hastalıklarında faydalıdır.
 5. Rehavi Makamı: Çocukların tüm baş ağrılarına faydalı olup, burun kanamasına, fasial paralizi, felç ve balgamdan ileri gelen hastalıklar.
 6. Büzürk Makamı: Beyin ve kulunç hastalıklarında, güçsüzlüğü gidermek ve düşünceyi yönlendirmekte, sevdayı defedici ve tehlikeden korkma hususunda faydalı.
 7. Zengube Makamı: Çocuğun kalp hastalıklarında, menenjit ve beyni ilgilendiren hastalıklarda, mide ve karaciğer hastalıklarında faydalı.
 8. Hicaz Makamı: Çocuklarda görülen idrar zorluğuna, erişkin erkeklerin seksüel yönden exite edilmesinde etkili.
 9. Buselik Makamı: Kulunç ve kalça ağrısı, soğuk baş ağrısı ve çeşitli göz hastalıklarında faydalı.
 10. Uşşak Makamı: Küçük çocukların kulağına güzel sesle okunursa, çocukların uykusunu getirmesi ve naz uykusunda dinlenmeye etkisi olup, yetişkin erkeklerde meydana gelen ayak ağrılarına faydalı.
 11. Hüseyni Makamı: Çocukların karaciğer ve kalp hastalıklarında beden ısısını düşürmede, mide hararetinde ve ergin erkeklerde gizli humma ve 4 günde bir gelen ayak ağrılarına faydalı.
 12. Neva makamı: Ergenlik çağına gelmiş çocuklarda meydana gelen, urk-un nisa hastalığı ve kalça ağrısına faydalı olup gönül okşayıcı bir makamdır.

  HANGİ BURÇ HANGİ MAKAMI DİNLEMELİ

  KOÇ RAST MAKAMI: Gece yarısı ve seher zamanları etkili. Soğuk organlar, kemik, beyin ve yağlara etkisi var. Fazla uyumayı engelliyor. Düşük nabzın yükselmesine yardımcı oluyor. Akıl hastalıklarına iyi geliyor. Sefa, neşe, iç huzuru ve rahatlık veriyor. Felce karşı da etkili. Spazmı çözücü etkisi nedeniyle spastik ve otistik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.BOĞA IRAK MAKAMI: (Boğa) Kuşluk ve ikindi vakti etkilidir. Menenjit, beyin ve akıl hastalıklarına yararlı. Omuz, kol ve ellere etkili. Düşünme ve kavrama yeteneğini artırıyor. Korkuyu gideriyor. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici etkisi var.

  İKİZLER İSFAHAN MAKAMI: İkindi ile yatsı arası etkili. Ateşli hastalıklardan vücudu koruyucu özelliği var. Ense, boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkili. Güven hissi, uyum sağlama, hareket yeteneği, zihin açıklığı, gönül yenileme, düzgünlük verme, zekayı açma ve anıları tazeleme özelliği var.

  YENGEÇ BÜZÜRK MAKAMI: Uyku vakti etkili. Sırt, mafsal ağrılarına, kulunca faydalıdır. Beyinle ilgili ağız çarpılmasına, kalp, ciğer, göğüs, kalça ve sağ omuza etkili. Meclisin neşesini artırıyor, derin duygu hissi veriyor.

  ASLAN BÜZÜRG MAKAMI: Fecirden kuşluk vaktine kadar zihni temizliyor. Vesvese ve korkuyu def eder. Fikre yön verir. Kulunç ve boyun hasarıyla ortaya çıkan şiddetli ağrılara etkilidir. Güç kazandırır. Boyun, boğaz, göğüs, ciğer ve kalp için etkilidir.

  BAŞAK ZENGULE MAKAMI: Kalça eklemleri ve bacak içleri ile ilgisi bulunuyor. Kalp hastalıklarına, menenjit ve beyin hastalıklarına etkili. Hayal ve sırlar telkin ediyor, uyku ve masal duygusu veriyor.

  TERAZİ REHAVİ MAKAMI: Seher zamanı ve ikindiyle yatsı arası etkili. Baş ağrıları, burun kanamaları, ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara, akıl hastalarına yararlı. Doğuma yardımcı oluyor. Göğüs, mide ve yan böğür için yararı var. Sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulma duygusu veriyor.

  AKREP HÜSEYNİ MAKAMI: Sabah ve gün ağarırken etkili. Güzellik, iyilik, sessizlik, rahatlık verir ve ferahlatıcı, mide hararetini giderici özelliği var. Sıtma hastalığına iyi geliyor. Barış duygusu veriyor. İç organlara etkili. İçindeki gizli pentatonik yapı nedeniyle kendine güven ve kararlılık duygusu veriyor; bundan dolayı otistik ve spastik hastalara yararlı.

  OĞLAK NİHAVEND MAKAMI: Öğleden sonra etkisi fazla. Kan dolaşımı, karın bölgesi, uyluk ve bacak bölgelerinde etkili. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına yararlı. Güç ve barış duygusu veriyor. Akıl hastalıklarına karşı etkili olduğuna inanılıyor.

  YAY HİCAZ MAKAMI: Yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkisi fazla. Kuru-soğuk nedenli hastalıklar için yararlı. Kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarında tedavi edici etkisi var. Üro-genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazla. Alçakgönüllülük duygusu veriyor. Düşük nabız atımını yükseltiyor

  KOVA NEVA MAKAMI: Gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan zamanda etkisi fazla. Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi var. Üzüntüyü gideriyor, gönül okşayan makam adıyla biliniyor. Kötü fikirleri kovduğu, cesaret ve yiğitlik verdiği, gönül sevinci oluşturduğu ileri sürülüyor. Akıl hastalıklarının tedavisinde etkili. Buluğ çağındaki kızların hastalıklarını tedavi edici etkisi var.

  BALIK UŞŞAK MAKAMI: Gün doğumundan kuşluk vaktine kadar ve günbatımında etkisi fazla. Kalp, ayak rahatsızlıklarında yararlı. Gülme, sevinç, güç ve kahramanlık duyguları veriyor. Uyku ve dinlenme için yararlı, gevşeme hissi veriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

5
1 Paylaş, 5 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı