4
1 Paylaş, 4 Puanlar

İrlanda'da Bir Futbol Takımında Neden Ay Yıldız Var?

Bazılarımız geçmişimizi atalarımızı inkar etme çabasında olsa da biz hala onların yaptığı bir çok güzel şeyin meyvesini yiyoruz. Osmanlı dünyaya hakim olduğu dönemde her milletten insana yardım elini açmıştır. Bunlardan biri de İRLANDA.

İrlanda'da Droghedalılar, 1919 yılında kurdukları Drogheda United FC isimli futbol takımının armasında ay-yıldız kullandı. Peki İrlanda takımının armasında niye ay-yıldız var?

 

Armasında ay-yıldız olan yabancı takım

1800’lü yılların hemen başlarında Britanya Adası’nda büyük bir kıtlık ortaya çıktı. Bu felaketten en çok etkilenen yerlerden biri ise İrlanda’nın Drogheda şehriydi. Osmanlı Devleti yaşananlara kayıtsız kalmadı. Osmanlı bandıralı bir erzak gemisini limanda gören Droghedalılar, kendilerine yapılan bu yardımları unutmadı. Türklere karşı duydukları minnet borcunun ifadesi olarak 1919 yılında kurdukları Drogheda United FC isimli futbol takımının armasında ay-yıldız kullandılar.

1800’lü yılların hemen başlarında Britanya Adası’nda büyük bir kıtlık ortaya çıktı. Bu felaketten en çok etkilenen yerlerden biri ise İrlanda’nın Drogheda şehriydi.

Dünyada geniş yankı bulan bu duruma Osmanlı Devleti de kayıtsız kalmadı. 1847 yılında İstanbul’dan yola çıkan üç büyük Osmanlı gemisi ile ada halkına gıda yardımı yapılmak isteniyordu. Bu üç büyük kuru erzak gemisi, aylar süren yolculuktan sonra, Dublin’e ulaşmasına rağmen limana yanaşmalarına izin verilmedi. Osmanlı gemileri bu sebeple daha kuzeyde bulunan Drogheda limanına doğru yola devam etti.

Kıtlık ve hastalıklar nedeniyle yaklaşık bir milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş; iki milyon İrlandalı da göç etmek zorunda kalmıştı. Bu durumdan en çok etkilenen şehir ise hiç şüphesiz Drogheda idi. Gemiler, İstanbul’dan aldıkları talimatla limana gece yanaşacak ve erzakları sabaha kadar boşaltıp geri döneceklerdi. Yardım edenin Osmanlı olduğunu adalıların bilmesi istenmiyordu.

Osmanlı bandıralı bir erzak gemisini limanda gören Droghedalılar, bu yardımları unutmadı

Yüklerini boşaltan gemilerin, o zamanın teknik koşulları nedeniyle boş ilerleyemedikleri için, tanklarına kum ve çakıl doldurmaları gerekiyordu. Gece yarısı sadece iki gemi için bu uygulama gerçekleştirilebildi. Üçüncü gemi için ise sabah olması beklendi. Gün ağardığında Osmanlı bandıralı bir erzak gemisini limanda gören Droghedalılar, kendilerine yapılan bu yardımları unutmadılar. Türklere karşı duydukları minnet borcunun ifadesi olarak 1919 yılında kurdukları Drogheda United FC isimli futbol takımının armasında ay-yıldız kullandılar.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

4
1 Paylaş, 4 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı