1
2 hisseleri, 1 Puan

Borsa Neden Düşüyor?

İsrail’in Filistin’e saldırmasından sonra Borsa İstanbul çok sert düşüşler yaptı. 8400 seviyelerinden 7760 seviyelerine kadar düştü.

Analistler, küresel pay piyasalarında, dün gece Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlenen saldırının ardından risk algısının güçlendiğini belirterek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem para politikalarına ilişkin fiyatlamaların da belirsizlikleri artırdığını söyledi.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu 471 kişi hayatını kaybetti. Saldırı, dünya genelinde büyük tepki toplarken, İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş alanlara yayılabileceği ve petrol arzını etkileyebileceği ihtimali varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Bununla birlikte dün ABD’de açıklanan perakende satışlar beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, enflasyon endişeleri de güçlü kalmaya devam ediyor.

Artan enflasyon endişeleri Fed’in gelecek dönem atacağı adımlara yönelik fiyatlamaları da etkilemeyi sürdürürken, bankanın yüzde 87 ihtimalle gelecek ay politika faizini sabit tutacağının öngörülmesine karşın, aralık ve ocaktaki toplantılarda faiz artırım ihtimali güçleniyor.

Analistler, bu akşam Fed’in Bej Kitap Raporunun takip edileceğini belirtti.

Yarın yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın New York Ekonomi Kulübünün düzenleyeceği öğle yemeğinde yapacağı konuşma, ABD’de 2. el konut satışları, haftalık işsizlik başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, öncü göstergeler endeksi ve Japonya’da dış ticaret dengesinin öne çıkacağını söyleyen analistler, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini ifade etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.820 seviyelerinin destek, 8.100 ve 8.200 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

İŞTE BORSAYI BASKILAYAN UNSUR

Bu da mevduat tarafına yönelişi görmeye başladık. Mevduat faizlerinin yükselmesi borsayı baskılayan unsur.

AGRESİF FAİZ ARTIRIMI OLURSA BORSA NASIL ETKİLENİR?

Piyasanın beklediği olur, bir düşüş olmaz. Merkez Bankası paranın borsa ile mevduat arasında kalmasını isteyen bir profil çiziyor. Alınan tedbirler doğrultusunda borsanın ağırlığı belki biraz azalabilir. Faiz artışlarının sonuna gelindiğine dair bir rahatlama görülebilir. Bu da paranın borsa, mevduat, altın arasında dağılımının oluşumunu sağlayabilir.

BORSADA YÜKLELİŞ İÇİN YENİ HEDEF NE?

8250 puan yeniden radara girmeden şu an için bir yükseliş sinyali beklemiyorum. Eğer bu seviyeyi aşarsa 9000, 9300 puan yeni hedefimiz olur. Özetleyecek olursa borsada şu andaki hareket yükseliş trendi içerisinde bir düzelme olarak gözüküyor.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
2 hisseleri, 1 Puan

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı