6
1 Paylaş, 6 Puanlar

HANGİ ŞARAP ? HANGİ YİYECEK ?

‘ Az içilen şarap ilaç gibidir. Yaşlıları gençleştirir, hastaları iyileştirir. ‘

Yılbaşının, özel günlerin ve keyif yaparken ilk akla gelen içeceklerin başında şarap gelir. Şarabın kendine özel bir kültürü vardır. Şarabın yanında çeşitli yemekler, mezeler, salatalar tüketilebilir ancak şarap seçimi çok önemlidir.

Kırmızı, beyaz, pembe ve meyveli türleri bulunan şarabın her çeşiti her türlü yiyeceklere yakışır ancak her yemek her şarabın yanında yenmemelidir.

Şarabın kalitesi çok önemlidir. Özel günlerde kurulan yemek sofralarında sunulan şarabın kalitesi önemlidir çünkü sofrayı taçlandırır. Eğer gündelik bir yemek yiyecekseniz basit şaraplar tercih edebillirsiniz.

Şarapın yanına neler yapabilirsiniz birlikte inceleyelim :

Şarap denince akla gelen ilk şey peynir tabağıdır. Nasıl yapılır, neler kullanılır bakalım.

Farklı bir lezzet şöleni olan peynir tabağı şarabın yanına en yakışanlardandır. Özellikle son dönemlerde popüler olan bambu / ahşap sunum tabakları ile şarabınnızın yanına görsel şölen hazırlayabilirsiniz. Lokma büyüklüğünde kesilmiş ekmekler, galeta veya krakerin de yanına çok yakıştığı demeden geçemeyeceğim 🙂

Beyaz şarabın yanında deniz ürünlerinin hepsi tüketilebilir. Ancak balığın yeri ayrıdır ve ağızda nefis bir tat bırakır. Özellikle levrek gibi az yağlı ızgarada pişmiş balıklar şarap ile çok iyi bir uyum sağlar.

KIRMIZI ET = KIRMIZI ŞARAP

Kırmızı şarap denince akla direk kırmızı et gelir. Izgarada pişmiş biftek şarapla bütünleşir ve ağızda enfes kalıcı bir tat bırakır. İsterseniz eti pişirirken ya da marine etmek için kırmızı şarabı kullanmak da çok yerinde bir tercih olur.

Taze meyvelerin aroması ve şarabın uyumu çok freshtir. Örneğin üzümün her türlüsü şarapla mükemmel uyum sağlar. Kırmızı şarabın yanına siyah üzüm, beyaz şarabın yanına yeşil elma ve pembe şarabın yanına çilek çok iyi giden ikililerdendir.

Alternatif olarak şarap yanında tüketibileceğiniz diğer yiyecek türü de kuruyemişlerdir. Kuruyemişin şarapla birlikteliğinin en önemli özelliği meyve şaraplarının aromasını dengeleyerek şarabın içimini kolaylaştırır.

Makarna hem kırmızı hem beyaz şaraba çok yakışan yiyeceklerdendir. Kremalı mantarlı, penne veya fırında makarna gibi çeşitli peşirme usullerindeki makarna çeşitleriyle rahatlıkla tüketebilirseniz.

Midenizi fazla yormamak istiyorsanız şarabın yanında salata tercih edebilirsiniz. Biftek parçalı salatalar kırmızı şarapta tercih edebileceğiniz salatalardandır. İsterseniz mevsim salatası etsiz olarak meyve şaraplarının yanında tüketebilirsiniz.

Mezelerin genellikle rakının yanı olarak düşünüldüğünden şarabın yanına pek yakıştırılmaz. Ancak bu yaklaşım doğru değildir. Şarabın yanına özellikle de içinde yoğurt olan mezeleri tercih edebilirsiniz. Yoğurtlu mezelerin beyaz şarapla uyumu çok güzeldir. Kırmızı şarapta ise mantar, karides güveç veya fırında peynirli mantar gibi seçenekler hem doyurucu hem doyurucu olur.

Detaylar için TIKLAYINIZ 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

6
1 Paylaş, 6 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Dilek GENÇ

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı