1
34 hisseleri, 1 Puan

Satranç Üzerine Filmler | Sinema ve Satranç

Merhaba Satranç Gönüllüleri beyaz perdede konusu satranç olan en iyi 10 filmi ele alacağım.

1. Kayıp Şampiyon – The Dark Horse – 2014
Filmde, kendi yaşadığı talihsizliklere ve kötü şansına rağmen içinde yaşadığı toplumun çocuklarına umut aşılamak için var gücüyle çalışan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Çocuklara, uğruna mücadele etmelerini sağlayacak bir amaç vermek için çalışır. Duygusal olarak etkileneceğiniz bu filmi; çocuklarımıza umut vadeden, onların mücadele ruhunu geliştiren amaçlar aşılayan bireyler olarak gelişmemize katkısı sağlar.

2. Fresh – Fresh – 1994
Filmde Afro-Amerikan bir gencin, bir uyuşturucu satıcısının çırağı olarak hayatta kalması işleniyor. Fresh’in geçinebilmek için bir işe ihtiyacı vardır ve alkolik babasından satranç öğrenmek dışında hiçbir şey almamıştır. Kararlılığı ve zekası sayesinde bir işte tutunabilen Fresh, eski sınıf arkadaşının öldürülmesine tanık olunca hedef haline gelir. Korunabilmek ve katillerle mücadele edebilmek için iyi bir plan yapmak zorunda kalır.

3. Masum Hamleler – Searching for Bobby
Türü dram olan bu filmde Büyük Satranç Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın yolundan giden satranç ustası minik bir dâhinin azim ve kararlılık dolu hayat hikayesi anlatılmaktadır. Filmde satranç konusunun yanında aile ile çocuk arasında yaşananlar da işleniyor. İzlerken yeri geldiğinde sevineceğiniz yeri geldiğinde üzüleceğiniz bu duygulu filmi de gerçekçi hikayesinden dolayı listemize aldık.

4. Bobby Fischer Dünyaya Karşı – Bobby Fischer Against the World – 2011
Belgesel film niteliğinde olan bu film Büyük Satranç Ustası ve 11. Dünya Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın hayatını konu alıyor. Filmde “Asrın Maçı” olarak nitelendirilen Fischer ile Spassky maçının da olduğu 1972 Dünya Satranç Şampiyonasının arşiv görüntülerini içeriyor. Film, bitişine yakın bir zaman kala hayatını kaybeden senarist Karen Schmeer’e ithaf edilmiş.

5. Vezir – Wazir – 2016
Film terörle mücadelede bir özel harekât polisinin yaşadığı talihsiz bir olayla başlayan filmde kahramanımız acısıyla mücadele edebilmek için çocuklara satranç dersi veren bir ustadan yardım alır. Kendisi de satranca başlar ve satrançta çocuklarla oyunlar oynayarak ilerler. Polisin ve ustanın yaşamlarını karartan bir komplodan dolayı, bu ikilinin yolları kesişmiştir. Birbirlerinin hayatlarına bu komployu açığa çıkarmak ve yardım etmek için güçlerini birleştirirler. Hayatların yaşadıkları zorlukları ve hüzünleri çok güzel işleyen bu filmde aksiyon-dram eşliğinde sizleri güzel bir seyir keyfi bekliyor

6. Katwe Kraliçesi – Queen of Katwe – 2016
Film şampiyon satranç oyuncusu Phiona Mutesi’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanılmıştır. Katwe, Uganda’nın başkenti Kampala’nın bir bölgesidir ve bu bölgede yaşayan 10 yaşındaki Phiona Mutesi güçlükler arasında yaşamını sürdürmektedir. Çocuklara satranç öğreten Robert Katende, bir gün Katwe’ye gelir ve Phiona’nın hayatı değişir. Phiona, Uganda’nın en önemli satranç ustası olurken ailesinin iyi bir hayata ulaşması için bütün yükü sırtında taşımaya ve birçok önyargıyı yıkmaya çalışmaktadır.

7. Şah Mat – Pawn Sacrifice – 2014
Gerçek olaylardan uyarlanan filmde yenilmez Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın haftalar süren unutulmaz rekabeti konu ediliyor. Bu satranç mücadelesi aynı zamanda “Asrın Maçı” olarak da nitelendiriliyor.

8. Bir Efsanenin Hayatı – Life of a King – 2013
Gençlere olumlu mesajlar veren filmde, satranç bilmeyenlerin de zevk alacağını düşünüyoruz ve tavsiye ettiğimiz filmler arasına bunu da ekliyoruz.

9. Lujin Savunması – The Luzhin Defence – 2000
Lujin, çocukluktan çıkmanın ve yetişkinlerin acımasız dünyasına katılmanın zamanı geldiğinde bu durumdan kaçmak ister. Okulda çok iyi bir durumda olmamasına rağmen farklı bir çocuktur. Çoğu alanda da başarısız olan Lujin, sihirbazlık, yapboz oyunlar ve matematikle ilgilendikten sonra aradığı anlamı satrançta bulur.

10. Güney Bronx Şövalyeleri – Knights of the South Bronx – 2005
Bronx’un göbeğinde çocuklara satranç dersi veren iş adamı David MacEnulty’nin yaşadıklarının hikayesi. Ders verilen çocuklar New York City Satranç Şampiyonasına hazırlanmaya başlıyorlar ve hikaye bundan sonra gelişiyor.

Satrançla kalın...


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
34 hisseleri, 1 Puan

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
3
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
yönetim

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı