7
1 Paylaş, 7 Puanlar

En İyi Satranç Hamleleri

Şüphesiz yüzyıllardan günümüze kadar gelen en önemli oyun SATRANÇ. YAVUZ SULTAN SELİM ile ŞAH İSMAİL arasında bile oynandığı efsanesi olan zeka oyunu. Zeka oyunlarının en revaçta olanı.

Peki bu zeka oyununu kazanmanın en iyi yolları neler?

En Etkili Satranç Taktikleri 

Satrancın amacı rakibin şahını ele geçirerek oyunu kazanmaktır. Bunun yolu da etkili taktikler ve taşları etkin kullanmaktan geçer. İyi bir satranç oyuncusu olmak ve şampiyonluklar kazanmak istiyorsanız ya kendi özel hamlelerinizi geliştireceksiniz ya da ustaların özel hamlelerini öğreneceksiniz.

1-Açılış hamlelerini iyi yapın; Merkez, tahtanın en önemli bölgesidir. Bu bölgeyi, taşlarınızla koruma altına almakla oyuna başlayabilirsiniz. Savaşçı ve defansçı bir oyun anlayışına sahipseniz, buna göre açılış hamlesi yapabilirsiniz. 3000’den fazla açılış hamleleri bulunuyor.

Hücumcu bir oyuncuysanız Viyana Oyunu ile başlayabilirsiniz. Açılışı siz yapıyorsanız piyon e4 ile oyuna başlayabilirsiniz. Usta oyuncu Gambiti de Viyana oyunuyla açılışı yapmıştır.

Savunmacı bir oyuncuysanız Grünfeld savunmasıyla oyuna başlayabilirsiniz. Oyuna piyon d4 ile oyuna başlıyorsunuz. Rakip at f6 oynarsa, piyon c4 ile karşılık veriyorsunuz.

2-Taş Almadan Taş Vermeyin; Rakibin şahının veya vezirinin önünü açacak hamleler dışında taşlarınızı boş yere vermeyin. Mutlaka karşılığında taş almaya bakın. Fakat alacağınız taş kendi taşınızdan değerli olmalıdır. Rakibinizin taşını yemeden önce tuzağa düşmemek için bütün alanı iyice kontrol etmelisiniz.

3- Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın; rakip üzerinde hakimiyet kurmak istiyorsanız taşlarınızı oyun alanına stratejik hamlelerle çok iyi yerleştirmelisiniz.

Piyonlar önlerindeki karelere hâkimdirler. Atlar en çok tahtanın merkezinde faydalı olduklarından açılışı buna göre yapabilirsiniz. Filler uzun çaprazlarda daha güçlü olduklarından yan merkezlerde konuşlandırabilirsiniz. Kaleleri etkin kullanmak istiyorsanız şah tehdidi yaşamadan önce küçük veya büyük rok yaparak sahaya sürebilirsiniz. Vezirinizi diğer taşları kontrol edecek şekilde bulundurmalısınız.

4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin; Hamleleriniz şahı ele geçirmek üzere olmalıdır. Boş hamlelerden kaçınınız. Açılışta 4 hamlede mat yapmak veya mat olmamak istiyorsanız çoban matı denen oyunu iyi bilmelisiniz.

Çoban matı; Beyaz açılışı; piyon e4, fil c4, vezir h5-f7 hamleleriyle siyah şat mat yapılır.

Çoban matıyla oyunu kaybetmek istemiyorsanız vezir h5 oynadığında piyon g6, vezir e7 veya f6 oynayabilirsiniz.

5. Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin; Rakibinizin şahını almak için hamleler yaparken ve rakip şahına odaklanmışken kendi şahınızın emniyetini unutmayın. Bu nedenle açılış hamleleri yaptıktan sonra kaleleri hücuma sürmek ve şahı emniyete almak için rok hareketlerini yapabilirsiniz. Rok hareketi yapabilmeniz için şah ve kalenin hiç hareket etmemiş olması ve aralarında taş bulunmaması gerekiyor.

Küçük Rok; Şah sağındaki kaleyle yer değiştirir. Şah g1’e gelirken, kale de f1’e gelir.

Büyük Rok; Şah solundaki kaleyle yer değiştirir. Şah b1’e gelirken, kale de c1’e gelir.

Satrançta Kazandıran Taktikler

Çatal, şiş, açmazı gibi her oyuncu tarafından bilinen taktiklerin yanı sıra desperado, aşırı yüklenme, değirmen, ara hamle ve sadeleştirme savunması gibi taktikler de bulunuyor. İyi bir satranç oyuncusu olmak istiyorsanız bütün hamleleri bilmeli ve üzerlerinde pratikler yapmalısınız.

Çifte Saldırı; Bir taşınızla rakibin iki taşını aynı anda tehdit etmenizdir. Rakibiniz iki taşı aynı anda koruyamayacağı için birini feda etmek zorundadır. Fakat bu saldırıyı yapabilmeniz için taşınızın da güvenli veya koruma altında olması gerekiyor.

Çatal; Genellikle piyon, at veya vezir saldırılarında kullanılır. Taşınızın önündeki iki rakip taşını tehdit etmeniz demektir.

Mat Ağı; sistematik bir şekilde taşlarınızla rakip şahının alanının daraltılmasıdır. En sonunda da şah çekerek kaçacak alan bulamaması sonucunda mat olmasıdır.

Satranç karmaşık, oynaması yada öğrenmesi zor bir oyun diyorsanız 3 taş 9 taş veya 12 taş öneririm. Hem oyun için gerekli materyalleri bulmakta zorluk çekmezsiniz. Mısır, fasulye vb ne aklınıza geliyorsa. Ve kazanmak için gerekli tek şey var zeka. Kimse size beraberlikte teklif edemez. Ya kazanırsınız, ya da kaybedersiniz.

Diğer Satranç Yazıları için TIKLAYINIZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

7
1 Paylaş, 7 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
8
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı