5
1 Paylaş, 5 Puanlar

Dental İmplant Nedir?

Dental implant, kaybedilen dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen ve diş köklerini taklit eden, vida ya da kök formunda, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

Dental implant, titanyum bileşimleri sayesinde vücut ile biyolojik uyum sağlar. Ağızdaki eksik dişin önündeki, arkasındaki ve karşısındaki dişler zamanla eksik dişli bölgeyi kapattığı için mutlaka dental implant uygulanması gerekir. Bu uygulama, diş kayıplarının yerini doldurduğu ve çene kemiği erimesini durdurduğu için de önerilen başarılı bir tedavi seçeneğidir. Dental implant ile geleneksel köprü ve total protezlere kıyasla daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir sonuç alınmakta, daha doğal bir görünüm elde edilmektedir.

Cerrahi İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş eksikliklerinin giderilmesinde, dişlere eski estetik görünümünün ve fonksiyonunun kazandırılmasında kullanılan yöntemlerden biri olan cerrahi implant uygulaması, lokal anestezi altında, hastaya ağrı hissettirmeden yapılır. Uygulamanın ilk aşamasında hastanın kemik yoğunluğu ölçülür ve diş yapısı incelenir. Kemik yoğunluğu ve miktarı implant için uygun değilse kemik grefti uygulanarak bölgenin kemikleşmesi beklenir. Kemikleşmenin gerçekleşmesinin ardından implant diş yerleşimine geçilir. Protez safhasına başlanabilmesi için de implantın çene kemiğine kaynaması gerekmektedir. İmplantlar cerrahi yöntemle çene kemiğine yerleştirildikten sonra birçok hasta aynı gün içinde sosyal hayatına dönebilmektedir. Genellikle 2-4 aylığına iyileşmeye bırakılmakta, yeterli olmaması durumunda bu süre uzatılmakta, iyileşme döneminden sonra ikinci bir cerrahi işlem ile implantın üzeri açılıp diş etini şekillendiren iyileşme başlıkları takılmaktadır. Bu başlıklar, protez uygulanacak dişin diş etinden çıkıyormuş gibi görünmesini sağlamak için gereklidir. 7-10 gün süreyle takılır. Bir sonraki aşamada protez yapılır. Dental implant uygulaması sonrasında hasta eskisinden daha güçlü ve sağlıklı dişlere kavuşur.

Sanıldığı gibi ağrılı bir işlem değildir dolgu uygulamasından bile daha rahat bi işlem olduğunu söylemek isterim. İşlemden yaklaşık yarım saat sonra biraz ağrı başlıyor tabii. Önerilen ilaç ve soğuk kompresle ağrı ve şişlik önlenebiliyor. Yeme içme konusu ise sıcak soğuk sert ve taneli olmamak kaydıyla istediğiniz her şeyi tüketebilirsiniz. Sigara kullananların bir süre içmemeleri isteniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

5
1 Paylaş, 5 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
6
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
hayalprest hemşire

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı