0
3 hisseleri

Son günlerde dünyanın gündemine oturan, herkesi korkuya salan,ülkemizde de merakla izlenen, yayılmaması için her türlü tedbirin alındığı Koronovirüs nedir?

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgında şu ana dek 41 kişi yaşamını yitirirken 180 yeni vakanın tespit edildiği duyuruldu.

Yaşamını yitirenler 55-87 yaş aralığında iken dünya genelinde 1000 kişi salgından doğrudan etkilenmiş durumunda.

Daha önceki yıllarda dünyayı kasıp kavuran MERS ve SARS salgılarınnı hatırlarsınız. MERS ve SARS birer koronavirüs türleridir.

2003 yılında Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) salgından 774 kişi öldü.

İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da ve daha sonra Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa’daki diğer ülkelerde ortaya çıkan Orta Doğu Solunum Sendromundan (Middle East Respiratory Syndrome, MERS) yaklaşık 858 kişi öldü.

Nisan 2014’te Amerika’da ilk kişi MERS nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve ardından Florida’da bir vaka daha bildirildi. Her ikisi de Suudi Arabistan’dan yeni dönmüş kişilerdi. Mayıs 2015’te Arap Yarımadası dışındaki en büyük MERS salgını Kore’de patlak verdi.

Ocak 2020’nin başlarında, Dünya Sağlık Örgütü yeni bir koronovirüs türü belirledi: Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs türüne 2019-nCoV adı verildi.

Genellikle bir koronavirüs; burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarına neden olur. Bu durumun üstesinden dinlenme ve basit soğuk algınlığı ilaçları ile gelinebilir. Koronavirüs ayrıca çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Koronovirüs Nedir?

Koronovirüsler ilk olarak 1960’larda tanımlandı, ancak nereden geldikleri bilinmiyor. İsmini, taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bazen bir koronavirüs hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilir.

Koronavirüsler; ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalığı, memelilerde ve kuşlarda çeşitli hastalıklara neden olan bir virüs grubudur.

İnsanlarda, virüs genellikle hafif ancak potansiyel olarak ölümcül olan solunum yolu enfeksiyonuna neden olur. Önleme veya tedavi için onaylanmış aşılar veya antiviral ilaçlar yoktur.

Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır: enfekte insanlar öksürerek ve hapşırarak, enfekte olmuş bir kişiye dokunarak veya enfekte olmuş kişilerin dokunduğu şeylere temas ederek virüsün yayılmasına sebep olurlar.

Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez, büyük olasılıkla küçük bir çocuk olarak bir koronavirüs enfeksiyonu geçirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, koronavirüsler sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır, ancak herhangi bir zamanda herkes bir koronavirüs enfeksiyonu ile karşılaşabilir.

Koronovirüs Belirtileri

Koronavirüsün çoğu semptomları; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve bazen ateş de dahil olmak üzere diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzemektedir. Çoğu durumda, bir koronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını anlayamazsınız.

Soğuk algınlığınızın bir koronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için burun ve boğaz kültürleri ve kan çalışması da dahil olmak üzere laboratuvar testleri yaptırmanız gerekir.

Bir koronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz), özellikle yaşlı insanlarda (kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda) pnömoniye (zatürre) neden olabilir.

Wuhan koronavirüsünün neden olduğu belirtiler nelerdir?

Virüs zatürreye neden olur. Hastalananların öksürük, ateş ve nefes alma güçlüğü çektiği bildirilmektedir. Ağır vakalarda organ yetmezliği dahi olabilir. Bu viral bir pnömoni (zatürre: akciğerdeki hava keselerinin iltihaplı sıvı ile dolması) olduğundan, antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
3 hisseleri

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı