3
1 Paylaş, 3 Puanlar

Levh-İ Mahfuz Nedir?

Kuran’ı Kerim’de bir çok ayette geçer Levh-İ Mahfuz. Manevi bir kitaptır.

Allah tarafından korunduğuna inanılır. Geçmişte olup bitmiş ve gelecekte gerçekleşecek her şey bu kitabın içinde yazılıdır. İslam ulemasından birçok alim, bu levhayı kaza ve kader kitabı olarak tanımlamıştır.

Levh-i mahfuz İlm-i Ezel dahilindedir. Allah’tan başka hiçbir varlık bu levhanın içinde yazılanları bilemez. İslam inancında ”Gaybı Allah’tan başkası bilemez” sözünün kaynağı da doğrudan doğruya levh-i mahfuz ile ilgilidir. İnsan sadece geçmiş zamanda olanları bilebilir. Gaybda olanları bilmek ise yalnızca Allah’a mahsustur.

Elvah-ı Mahfuza adıyla da bilinen Levh-i Mahfuz Allah’ın bilgisi dahilinde olan her şeyin yazılı olduğu soyut bir levhadır. Kuran’ı Kerim’in birçok ayetinde bu levhadan ”her şeyin yazılı olduğu kitap” olarak bahsedilir. Bazı alimlere ve sufilere göre İsrafil tarafından korunmaktadır.

Levh-İ Mahfuz İle İlgili Ayetlerden Bazılzrı

1- Hadid Suresi / 22

Yeryüzünde ve öz benliklerinizde tüm musibetleri, biz onu yaratmazdan evvel bir kitapta belirledik. Bu, Allah için çok kolaydır.

2- En’am Suresi / 59

Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Onları Allah’tan başkası bilemez. O karada ve denizde olan her şeyden haberdardır. Onun bilgisi olmadan bir yaprak bile düşmez. Yaş ve kuru her şey apaçık bir şekilde bu kitabın içindedir.

3- Buruc Suresi /22

Kuran-ı Kerim korunmuş bir levhanın içerisindedir.

 4-Şura/14

Geçmiş ümmetler ancak kendilerine ilim geldikten sonra sırf aralarındaki kıskançlık ve ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Eğer Rabbinden belirli bir vakte kadar azabın ertelenmesine dâir önceden verilmiş bir karar olmasaydı, mutlaka aralarında hüküm çoktan verilmiş ve işleri bitirilmiş olurdu. Onlardan sonra kitaba mirasçı olanlar ise hâlâ kitap hakkında derin bir şüphe içindedirler.

5- Kaf/4

Oysa biz, toprağın, onların bedenlerinden neyi yiyip eksilttiğini elbette çok iyi bilmekteyiz. Zâten katımızda her şeyin kayıtlı olduğu şaşmaz bir kitap vardır.

6-Hadid/22

İster kıtlık, kuraklık, deprem gibi yeryüzünde meydana gelen bir musîbet olsun, ister hastalık, açlık, ölüm gibi kendi canlarınızda, onu daha biz yaratmadan önce o bir kitapta yazılıdır. Şüphesiz bu, Allah’a göre pek kolaydır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

3
1 Paylaş, 3 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı