5
1 Paylaş, 5 Puanlar

KILIÇ MİNARESİ- CAMİSİZ MİNARE

Çok sayıda izleyici kitlesine sahip olan GÖNÜL DAĞI dizisinde geçen KILIÇ MİNARESİ ya da diğer adıyla CAMİSİZ MİNARE bir çok kişi tarafından merak konusu oldu.

Mescitsiz Minare, Kılıç Minaresi. Sivrihisar kılıçla fethedildiğinden ve kılıca dayanılarak hutbe okunan ilk mescit olmasından dolayı bu adı aldığı söylenir. Bir başka rivayete göre Oğuz boylarının Kılıç aşiretinden adını alır. Tümüyle ahşaptan yapılan mescidi yıkılmış ve günümüze yalnızca minare kalabilmiştir.

Yapım Yılı

1175

Özellikler

Kılıç Mahallesi’nde ve Kağnıpazarı meydanındadır. Kare planlı yüksek bir kübik kaide ve köşeleri pahlanarak sekizgene dönüştürülmüş pabuç bölümü üzerinde yükselen silindirik gövdeli ve tek şerefeli müstâkîl bir yapıdır. Düzgün kesme taş ve aralarda devşirme malzemenin de kullanıldığı kaidenin batı cephesinde, dört basamakla çıkılan dikdörtgen bir kapı açıklığı yer alır. Pabuç bölümünde düzgün kesme taş kullanılmıştır. Tuğla örgülü gövde ile şerefenin mukarnas sıralarını taklit eden kornişi arasındaki bilezikte çinili bir kuşak dikkati çeker; korniş ile şerefe arasındaki bilezik üzerinde de, tuğla dişler arasına yatay olarak yerleştirilmiş bir çini kuşağı yer alır. Şerefe üzerinde yükselen silindirik peteğin tuğla gövdesi üzerinde de, tuğla örgü arasına düşey olarak yerleştirilmiş çift sıra çini levhalar bulunmaktadır. Çini kaplamaların, alt ve üst kenarlarından kabaralı çivilerle yüzeye tutturulmuş oldukları dikkati çekmektedir.

Minarenin âit olduğu Kılıç Mescidi’nin 1924 yılında yıktırıldığı bilinmektedir. Sivrihisar Ulu Camii’nin ahşap minberinin, yıktırılan mescitten taşındığı ileri sürülmüştür. Mescidin yanındaki bir mezartaşına dayanılarak, mescidin bânîsinin Şeyh Mehmed Efendi ve inşa tarihinin de 1175 olduğu genel bir kabul görmekle birlikte, bu husus kesinlikle doğrulanamadığı gibi, ahşap minberinin taşınmış olması da şüphelidir.

KILIÇ MİNARESİ CAMİSİZ MİNARE NEREDE?

SİVRİHİSAR- ESKİŞEHİR’ de dir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

5
1 Paylaş, 5 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
5
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı