17
2 hisseleri, 17 Puanlar
  • En Son Ne Zaman Fotoğraf Çektirdiniz?

Bir filmde, bir sahne dikkatimi çekti. Alelade, basit bir sahne. Fotoğraflara bakıp duygulanan bir insan sahnesi. Sonra bir şey takıldı boğazıma. Bu hayatı başkaları için yaşamıyoruz diye diye basit şeyleri bile başkaları için yapar olmuşuz. Mesela en son ne zaman bir fotoğraf çektirdik? Bir dakika, bir saat, bir gün önce mi? Asıl soru şu. En son ne zaman çektirdiğimiz bir fotoğrafı bastırdık? Kaza, kasko vs gibi fotoğraflar hariç büyük bir çoğunluğumuz düğün fotoğraflarını çektirip bastırmıştır. Onu da el âleme göstermek için ya da el âlem yapıyor bizim eksik kalmasın

Eskiden imkânlar kısıtlıydı ama insanlar fotoğraf çektirirdi. Ama öyle özel bir çabada harcamazdılar kendilerine, oldukları gibi. Eski püskü elbiseler, çamurlu yollar ama gerçekten mutlu insanlar. Sadece yeni evlenenler, yeni çocuğu olanlar, ölmeden torunla, ana babayla bir resim kalsın köşede diye fotoğrafçılara gidip ( stüdyo nerde o zamanlar buralar hep köy ?) tek kare fotoğraf çektirirlerdi. Benim var mesela bir tane sepetin içinde bir tanede rahmetli dedem ve babaannemle. Şimdi burada okumaya ara verip onlara üç ihlas bir Fatiha okuyalım. Zor gelmez umarım hani üç yıldır ben yazıyorum siz okuyorsunuz ya karşılıksız o bakımdan.

Şimdi konumuza geri dönersek eskiden o fotoğrafları kendimiz ya da ailemiz için çektirirdik. Dikkat edin buraya, biraz karışık bir cümle geliyor iki defa okumalık. Eskiden çeken başkasıydı, çektiren kendisi için çektiriyordu. Şimdilerde herkes kendisi çekiyor ama başkası için çektiriyor. O yüzden fotoğraflar hep sahte. Filtreleri falan demiyorum ha, onlar başlı başına bir olay zaten. Sosyal medyada herkes Dilan Deniz ÇİÇEK

Gerçekte ise neyseeeeee  bu kısmı herkes kafasına göre doldursun.

Fotoğraflar sahte çünkü herkes başkasına göstereceği için mutluymuş gibi gösterme derdinde. Kuru fasulye kebap misali de belki anlayan anlar. Bütün fotoğraflar sosyal medyada hepsinin ömrü kısa. Her fotoğrafın ömrü, yenisini paylaşıncaya kadar.Hepsi değersiz, çünkü biz biliyoruz onlar sahte. Bakın herkesin evinde vardır bir albüm yıllardır gözü gibi saklanan. Sararsa da yırtılsa da hep bir köşede durup ara ara özlemle bakılan.

Neyse karışık bir yazı oldu ama konunun özeti belli sanırım. Okumayan varsa üç ihlas bir Fatiha okusun şimdi. Hem kendi ölmüşlerine hem de benimkilere.

yazının şarkı tavsiyesi

CANAN ERÇETİN: KIRIK KALPLER DURAĞI

Emojilerden fikrinizi oklardan puanları unutmayın.

AHMET KARADAYI


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

17
2 hisseleri, 17 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
7
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
12
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

3 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı