6
6 Puanlar

En İyi Filmler Hangileri

En iyi filmler hangileri diye bir başlık attık ama kime göre neye göre en iyi? IMDB göre, editörlere, izleyenlere  göre hepsi göreceli kavramlar. Bende biraz harmanlama yaparak bir liste hazırlamaya çalıştım.

1-Baba (1972)

Ortalama Puan: 9,3

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Üçlemenin ilk ve en başarılı olarak gösterilen filmi Baba filmi, 1940’lı yılların Amerikası’nda İtalyan bir mafya olarak yaşamı sürdüren ailenin hikayesini anlatıyor. Film 1973 Oscar Ödülleri’nde 11 dalda aday gösterilmiş ve 3 dalda ödüle layık görülmüştür. Hemen hemen her yerdeki en iyi filmler listelerinde başı çeken yapımlardan biridir.

2- İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

Ortalama Puan: 9,2

Tür: Vahşi Batı

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

Birçok listede WESTERN türünün en iyisi olarak gösterilen film, üç silah arkadaşının yaşadıklarını anlatıyor. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla bu üçlünün ilişkileri ve hikaye bambaşka bir noktaya geliyor.

 

3-Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Ortalama Puan: 9,2

Tür: Macera, Dram, Fantastik

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

Serinin üçüncü filminde, yüzüğün yok edilmesi adına büyük çaba sarf edilen mücadelenin sonuna geliniyor. Sauron’un askerleri ve orduları giderek büyürken Frodove Sam, Mordor’a adım adım yaklaşıyorlar. Film tam 11 dalda Oscar alarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

4-Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994)

Ortalama Puan: 9,1

Tür: Suç, Dram

Film, birbiriyle daha önce hiçbir ilişkisi olmayan bir grup insanın hayatlarının tuhaf şekilde kesişmesini konu ediniyor. Bir Quentin Tarantino filmi olan yapım, En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı ve 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü‘nü kazanmıştır.

5-Esaretin Bedeli (1994)

Ortalama Puan: 9,1

Tür: Dram

Stephen King‘in bir öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan film, Andy ve Red adındaki iki mahkumun zorlu hapishane günlerini anlatıyor. İkilinin bulunduğu Shawsank Hapishanesi her türlü pisliğin döndüğü korkunç bir yer. Fakat tüm bunlara rağmen bu ikili yaşama olan bağlılıklarını ve geleceğe olan inançlarını asla yitirmezler. Film IMDb’de puanı en yüksek film olmasına ve 1995 Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday olmasında rağmen hiç Oscar alamamıştır.

6-Kazablanka (1942)

Ortalama Puan: 9,1

Tür: Dram, Romantik, Savaş

Kült film olarak anılan Kasablanka, unutulmaz oyunculuk performanslarıyla zenginleşen bir aşk filmi klasiği. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler’den kaçan Avrupa’lıların gelmesiyle bir hayli renklenen Fas’ın Kazablanka şehrinde geçiyor. Film 1944 yılında 3 dalda Oscar almıştır.

7-Bir Ayrılık (2011)

Ortalama Puan: 9,1

Tür: Dram

Boşanmaya doğru adım adım ilerleyen Nadir ve Simin çiftinin yaşadığı zorlukları, aile içi çatışmaları konu ediniyor. Birçok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, İran sinemasının en başarılı yapımlarından biri olarak gösteriliyor. Film 2012 Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a layık görülmüştür.

8-Sapık (1960)

Ortalama Puan: 9,1

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Korku ve gerilim türünün başarılı ismi Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilen film, bir kadının başından geçen olayları ve bu olaylar sonucu soluğu bir otelde almak istemesiyle yaşayacağı ürkütücü olayları konu edinmektedir.

9-Geleceğe Dönüş (1985)

Ortalama Puan: 9,0

Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu

Çılgın bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuk yapabilen bir araba icat eder. Arabayı ilk kullanacak kişi ise şanslı genç Marty’dir. Fakat genç Marty küçük bir zamanlama problemi yüzünden gelecek yerine geçmişe gider. Back to the Future, 1986 yılında En İyi Ses Kurgusu
dalında Oscar’a layık görülmüştür.

10-Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Ortalama Puan: 9,0

Tür: Savaş, Dram

4 erkek çocuk sahibi bir anne 3 oğlunu İkinci Dünya Savaşı’nda şehit vermiştir. Annenin son kalan oğlunu kurtarmak üzere bir ekip kurulur ve genç er James Ryan ne olursa olsun savaştan çıkarılıp evine döndürülmelidir. Film 1999 Oscar Ödülleri‘nde tam 11 dalda aday gösterilmiş ve 5 dalda ödüle layık görülmüştür.

 

11-Kutsal Hazine Avcıları (1981)

Ortalama Puan: 8,9

Tür: Aksiyon, Macera

Naziler Kutsal Sandık’ı bulmak için bir ekip görevlendirmiştir. Kutsal Sandık’ın içinde Musa’nın On Emir’inin yazılı olduğu tabletler vardır. Bu sandığa sahip olan ordu yenilmez olacaktır. ABD ise sandık ele geçirmesi için Indiana Jones’u görevlendirir ve kahramanımızın macerası başlar. Film 1982 yılında 5 dalda Oscar almıştır.

12-Aslan Kral (1994)

Ortalama Puan: 8,9

Tür: Animasyon, Macera, Dram

Vahşi Afrika’da dünyaya gelen küçük bir aslan doğası çok küçük yaşta kral olmak zorunda kalır. Kötülüklerle mücadele edip çabucak büyümesi gerekmektedir .Animasyon klasiklerinden biri olan Aslan Kral, müziklerini yapan Hans Zimmer’a da bir Oscar kazandırmıştır. En iyi filmler listemizin son filmi olan Aslan Kral’ın filmin 2019’da yeni versiyonu çıkmış fakat bu film kadar beğenilmemişti.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

6
6 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı