2
2 Puanlar

Beklemekten Vazgeçen

Çok uzun zamandır görüşmediğim bir dostun araması şaşırttı beni. Ne gariptir kısa bir zaman önce o da benim aklıma düşmüştü. Kalp kalbe karşıdır diyorlar ya gerçekten doğruymuş. Dün kapatmışız gibi konuştuk onunla, sanki araya onca zaman girmemiş gibi. Konuşmanın bir yerinde onca zaman geçmiş dedi bir konu için, zaman geçmeseydi belki olurdu dedi.  O an aklıma gelen geçen zaman değildi ki geçen, vazgeçen bendim. Çünkü zamanla alakası olsaydı, onunla da dün kapatmışız gibi konuşamazdık.

Konu tekrarı gibi olacak ama insan neden vazgeçer sorusuna daha önceki yazılarda sıkça ele aldık. İnsan neden vazgeçer? Bu sorunun cevabını cevap anahtarında ararsak karşımıza çıkacak ilk cevap, ne yaparsa yapsın artık olmayacağı içindir. Bu adımın ilkidir. Bu adımdan sonra insan bir şeyi fark ederse işte bu vazgeçiş sürecini direk siliş sürecine geçirir. Nedir bu fark edeceği şey? Onun aslında varken de hiç olmadığı yanınızda. Bedenen yanınızda olup, ruhen, manen, gönül olarak hiç sizinle olmadığını fark ettiğiniz anda tek bir hareketle silersiniz. Ne kadar emek verdiğine, ne kadar çok zaman geçirdiğine, ne kadar çok değer verdiğine hiç bakmadan silip geçersin.

Geçen zaman bitirmez bir şeyleri BEKLEMEKTEN VAZGEÇEN BİTİRİR HERŞEYİ.

Çok değerli bir okuyucum, beni sürekli iltifat yağmuruna tutan, yazılarımı taaa Muğla’lar dan dan takip edip, mancar çeşitleri hakkında bilgilenen değerli insan, düşmemiş yağmur tanesi, bir konu ile ilgili yazmamı istedi. İstediği konu insanların duyarsızlığıydı. Ben yine her zaman ki filozofluğumla ( becerip uzun yazamadım demeyeyim) kısa bir yazı yazdım. Kısa ama biraz beyni ve vicdanı olanlar için büyük cümleleri olan bir paragraf.

Allah'ın yarattıklarını sevmekse maksat, en çok kendimize benzeyenlerden başlamamız gerekmez mi? Hayvanları sevin tabi, çiçekleri, ağaçları, doğayı da kısaca bize hediye edilen ya da emanet edilen her şeyi sevin. Sevemiyorsanız da korumaya mecbursunuz zaten çünkü verilen her şey emanet. Buna insanlar da dâhil. Ne demişti kâinatın efendisi Âlemlerin son peygamberi " Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir " Bundan daha güzel bir açıklama olabilir mi? Bakıyorum da hayvan severler arttı, keşke daha çok artsa. Ama sanki biraz yapmacık gibiler sizce de öyle değil mi? Kendisine en çok benzeyen canlıları sevmeyip hayvan sevenin bence başka bir derdi var. Ne mi? Herkesi kendisi gibi sevilmeye layık görmüyor. Yani herkesi kendisi gibi boktan biri gibi sanıyor. Aslında insan ilişkileri çok basit.

1- Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın. Ve kendiniz de bekleyeceğiniz, isteyeceğiniz konularda yapmak için biraz düşünceli olun.

2- Birilerini eleştirmek için onlardan daha temiz olun. Ya da eleştiriyorken kendinizi dışarı almayın ve gerçekten eksiğini gidermek, yanlışını düzeltmek, iyiliği için yapın.

İNSAN OLMAK BU KADAR KOLAYKEN BECEREMİYORSANIZ BU DÜNYADAN SİKTİR OLUN GİDİN.

yazamayan : AHMET KARADAYI

YAZININ ŞARKI TAVSİYESİ : GÜRKAN DEMİREZ: SEN NEFSİNE KÖLE OLDUN.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

2
2 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
1
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

4 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben okumayı çok sevmem çabuk sıkılan birisiyimdir ama yazılarınız gerçekten akıcı ve okumaktan sıkılmıyorum . Başarılar ??

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı