4
4 Puanlar

2020 Yılında IMDB En İyi 10 Dizi

2020 yılında Koronavirüs, Pandemi, karantina derken zamanımızın çoğunu ekran karşısında geçirdik.  Diziler, filmler hayatımızda çok büyük yer tuttu. Peki IMDB ye göre en iyi 10 dizi hangisi?

10. The Crown IMDb: 8,7

İngiltere-ABD ortak yapımı THE Crown İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in evliliği ve tahta geçmesi sonrası 10 yıllık dönemi ele alıyor. Dizide 20’li yaşlarının ortasında ve yeni evli bir kadın olarak göreceğimiz II.Elizabeth’in Winston Churchill’le arasındaki iletişime dair önemli detaylara da şahit oluyoruz. Oyuncu kadrosunda Matt Smith, John Lithgow ve Victoria Hamilton gibi isimlerin yer aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry bulunuyor.

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

Tür: Drama, Tarih

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 58 dk – Toplamda 5 Sezon 41 bölüm

9. Westworld IMDb: 8,7

Bizi karanlık bir geleceğe götüren Westworld, zengin bir topluluğa hitap eden bir eğlence parkını konu alıyor. Yapay zekalar, robotlarla dolu bu eğlence parkında ziyaretçiler de oyunun bir parçası. Oynanan her oyun yasal ve zenginlerin oyun içindeki robotlara her şeyi yapabileceği türden tehlikeli bir dünya. Vahşi batı macerası temalı kısımda kimsenin tahmin edemeyeceği bir problem yaşanır. Eğlenceye gelen müşterilerin peşinde keskin bir nişancı vardır. İnsan emrindeki robotların bir hata sonucunda bilinç kazandığı bu tehlikeli oyun insanlar ve robotlar arasındaki çekişmeyi gelecekten günümüze getiriyor. Bu savaşın galibi sizce kim olur?

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %82 Google: %92

Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 2 dk – Toplamda 4 Sezon 29 bölüm

8. The Witcher IMDb: 8,2

Dizi oldukça fantastik bir evrende yaşanıyor; cüceler, elfler, ejderhalar, cadılar ve dahası. Yüzyıllardır insanlar ile bir arada yaşayan farklı türler barışı bozmaya karar verir ve olaylar gelişir. Bu sırada Witcher olarak nam salmış olan ve para için canavarları öldüren Geralt of Rivia, huzuru sağlamaya çalışır. Tüm dengeyi değiştirecek güce sahip olan bir çocuğu korumak isteyen Witcher, vaadedilen çocuğunu ararken bir yandan kötülüklerle diğer yandan ise aşkla savaşacaktır.

IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %67 Google: %95

Tür: Fantastik, Macera, Aksiyon

7. The Queen’s Gambit IMDb: 8,7

Dizinin senaryosu, Walter Tevis’in 1983 yılında kaleme aldığı aynı isimli romanına dayanır. 1950’li yıllarda Kentucky’de bir yetimhanede büyüyen satranç dâhisi bir kız Beth Harmon’un hikayesi anlatılır. Sessiz ve somurtkan olan Beth’in oynadığı ilk satranç oyunuyla hayatı değişir. 16 yaşında Amerika Birleşik Devletleri Açık Şampiyonası’nda yarışır. Ancak Beth profesyonel çevreye girdikçe riskler artmaya başlar. Üstelik Beth yetimhanede verilen bir sakinleştirici hapa bağımlı olmuştur. Hapı alkolle alan Beth gün geçtikçe tam bir bağımlıya döner.

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %100 Google: %98

Tür: Drama, Mini-dizi

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 50 Dakika – 1 Sezon 7 Bölüm

6. The Umbrella Academy IMDb: 8,0

The Umbrella Academy’de birbirinden özel yeteneklere sahip kardeşler babalarının ölümüyle bir araya geliyor. Alışılmışın dışında bir süper kahraman dünyası sunan The Umbrella Academy, yarattığı evren ile sizi bir dizi maratonuna çağırıyor. Oyuncu kadrosuna baktığımızda birbirinden başarılı isimleri görebiliriz: Ellen Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan.

IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %75 Google: %95

Eleştirmen Puanı (Metascore): 61/100

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

5. The Mandalorian IMDb: 8,7

Mandalorian, çocukken ailesini kaybeder ve Mandalorianlar tarafından yetiştirilir. Onlara özgü bir maske takar ve yüzünü kimseye göstermez. Karakterimiz bir kafatası avcısı aynı zamanda da silahşördür. Evrenin her yerine hizmet götürür ve para karşılığında işler yapar. Greef Karga, Mandalorian’a bir paketi teslim alıp ona getirme görevi verir. Paketi alır ve bunun çocuğa benzeyen bir varlık olduğunu fark eder. Bu çocuksu varlığın öldürüleceğini anladığında ise onu teslim etmekten vazgeçer. Yeni Galaktik Cumhuriyeti de çocuksu varlığın peşindedir. Mandalorian ise kaçırmaya kararlıdır ve bu yolda eski bir asker olan Cara Dune ona yardım edecektir.

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %97

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 40 Dakika – 3 Sezon 18 Bölüm

4. Ozark IMDb: 8,4

Ozark, kara para aklama işinde uzmanlaşmış bir yatırım bankacısı babanın para aklama hikayesini ve bu yolda ailesiyle yaşadığı sorunları anlatıyor. Baba Martin daha fazla para aklamak adına ailesi ile Ozark’a gidiyor. Her şey planda kolay gibi görünse de bu tuhaf yer ve yaşanan problemler yüzünden ailenin ve Martin’in başı bir türlü beladan kurtulmuyor.

IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93

Eleştirmen Puanı (Metascore): 66/100

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 1 Sezon 38 bölüm

3. Dark IMDb: 8,8

Netflix bilim kurgu dizileri arasında son yılların yükselenlerinden! Bilim kurgu ve gerilim türündeki Dark, küçük bir kasabadaki iki çocuğun kaybolmasının ardından yaşanan gizemli olayları ele alıyor. Hikayenin farklı zaman dilimlerinde geçmesi ve gizemi onu diğer bilim kurgu dizilerinden ayırarak anlaşılması güç bir bulmaca haline getiriyor. Korku ve gerilim dolu dizinin yönetmenliğini Who Am I, Das letzte Schweigen, Nuit Blanche gibi filmlerin yönetmenliğini de yapan Baran bo Odar yapmıştır.

IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96

Eleştirmen Puanı (Metascore): 67/100

Tür: Bilim Kurgu, Drama, Gizem, Gerilim

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 26 bölüm

2. The Boys IMDb: 8,7

Bugüne kadar alıştığınız süper kahraman hikayelerinden çok başka bir dizi, The Boys. Süper kahramanlar güçlerini ve sahip oldukları şöhreti kötüye kullanırlar. Büyük bir şirket tarafından yönetilen süper kahramanların kariyerleri oldukça parıltılı gözükmektedir ve halk da onların daimi destekçisidir. Fakat işler hiç de sanıldığı gibi değildir. Bu yozlaşmış evrende kendilerini kanunu korumaya adamış eski kötülerden oluşan The Boys ekibi onların dilinden anlayacaktır ve kötü kahramanları ortadan kaldırmaya kararlıdır.

IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 3 Sezon 17 bölüm

1. La casa de papel IMDb: 8,4

Tarihin azılı suçlularını bir araya getiren Profesör’ün aklında büyük bir soygun vardır. İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için uzun süre plan yapar. Ekibi toplar ve onları eğitmeye başlar. Her türlü ihtimali göz önüne alan Profesör her alanda eğitim verir. Artık plan kusursuz bir şekilde hazırdır ve ekip darphaneye adımını atar. Ardından ise tüm İspanya ve dünya gözü darphaneye çevirir. İçerideki rehineler, dışarıda soygunu destekleyen koca bir kitle, polis teşkilatı, soygun ekibi ve hızla geçen dakikalar. Akıl almaz bir soygun sizi içine çekecek.

IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat 10 dk – Toplamda 4 Sezon 31 bölüm

Ama hiç biri BREAKİNG BAD, THE MENTALİST, PRİSON BREAK, BANSHEE değiller.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

4
4 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı