7
1 Paylaş, 7 Puanlar

Zıplayan Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır?

ZIPLAYAN YUMURTA:

Malzemeler:

1 tane beyaz taze tavuk yumurtası

Sirke

kavanoz

Yumurtayı kavanoza koyduk ve sirke ile doldurduk. İki gün beklettik. Yumurtamız geçirgen fakat şeklini kaybetmemiş oldu. Sirke yumurtanın tüm kabuğunu yok etti. Yani kalsiyumu yok etti. Geriye yumurta zarı kaldı. Yumurtanın içini rahatlıkla görebilirsiniz. İsterseniz salladığınızda yumurtanı sarısının hareketini de takip edebilirsiniz.

Eğer bunu çok pişmiş bir yumurta ile yaparsak, kabuk aynı şekilde eriyecektir. Geriye zıplayabilen silgi kıvamında bir yumurta kalacaktır. ( Çok yüksekten zıplatmayın..:) Patlar )

Eğer çılgın bir şey yapmak istiyorsanız sirkenin içine kemik koyun ve bir haftadan biraz fazla bekletin. Süre dolduğunda kemik yeteri kadar taze ise kemiği bükebilirsiniz. Hatta düğüm bile atarsınız. Çünkü kalsiyum eriyecektir ve geriye zayıf bağlar kalacaktır.

 

GÜMÜŞ YUMURTA:

Malzemeler:

Oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası

Mum

Bir kap ve su

Bunun için oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası gereklidir. Yumurtayı mum alevinde dumandan kararana kadar bekletelim. Her tarafı kararmalıdır. Numara burada. Çünkü yumurtayı çevirirken elinizden kayıp düşebilir. Kendinizi yakmamaya dikkat edin.

Her tarafı siyah kaplanınca, yavaşça su dolu kaba bırakalım. Su ile kaplanınca iste bulunan karbon suya karşı koyacak ve yumurtanın etrafında ince bir hava tabakası tutacaktır. Bu da yumurtayı gümüş kaplı gibi gösterecektir.

 ŞİŞEDEKİ YUMURTA:

Malzemeler:

Kabuklu, çok pişmiş yumurta

Şişe

Ufak bir kağıt parçası

Kabuklu, çok pişmiş yumurta kullanın. Ağzından yumurtanın geçemeyeceği büyüklükte bir şişenin ağzını ufak bir kağıt parçası ile tıkadık ve şişeye soktuk. Kağıdı yakıp ve hemen yumurtayı şişenin ağzına dayadığımızda, yumurta içeri çekilecektir. Aslında içeri çekilmiyor, itiliyor. Basınç farkından dolayı hava onu içeri itiyor.

Dışarı çıkarmak için şişeyi ağzınıza dayayıp havayı içinize çekin ve yumurtayı şişenin ağzına getirdiğinizde kendiliğinden dışarı çıkacaktır.

YÜZEN YUMURTA:

Malzemeler:

Tuzlu ve normal su

Yumurta

Çiğ yumurta çok tuzlu suda yüzebilir. Bir bardağın yarısını tuzlu su ile doldurup, diğer yarısını normal su ile doldurduk. Birbirine karışmamasına dikkat ettik. Yumurtayı yavaşça bıraktık. Katman arasına geldiğinde yumurta askıda kalacaktır. Biraz daha tuz ilave ettiğinizde yukarı doğru, su ilave ettiğinizde aşağı doğru hareket edecektir. Çünkü yoğunluğu içinde bulunduğu sıvının yoğunluğundan az olan cisimler yüzerken, yoğunluğu fazla olanlar batar. Tuzlu suyun yoğunluğu normal sudan fazladır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

7
1 Paylaş, 7 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
2
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
5
Kızdım
Sevdim Sevdim
13
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
8
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
12
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
15
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
yönetim

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı