SON DAKİKA

Ülkece Ellerinden Öpüyoruz, Ali İhsan Amca

love
Ülkece Ellerinden Öpüyoruz, Ali İhsan Amca

Ülkece ellerinden öpüyoruz, Ali İhsan amca.

”Ali İhsan Yavaşça’nın hikayesi: 30 yıl boyunca 10 metrekarelik yerde kilim dokuyarak 6 çocuk büyüttü”

Ankara’da bir gencin kendisini polis gibi tanıtarak 80 yaşındaki Ali İhsan Yavaşça’yı “Neden sokaktasın, ceza kesmemiz lazım sana” diyerek korkuttuğu görüntüler büyük tepki toplamıştı. Ali İhsan Yavaşça’nın kızı Handan Çağlayan, babasının durumunu anlattı.
Eli öpülesi ali ihsan amca Türkiye seni çok sevdi.

 

 

 

 

Yavaşça, 5 yılı aşkın bir süredir tarihi Uzunyol Sokak’ta baba mesleği el dokumacılığı yapıyor. Seccade, namazlık, kilim gibi şeyler dokuyan Yavaşça’nın dükkânının bir tabelası yok. Yavaşça, müşterilerini giriş merdivenlerinin üzerine astığı eski bir kilimle bekliyor. 10 Metre kare 2 göz odadan oluşan dükkânda 30 yıldır unutulmaya yüz tutan el dokuma ustalığı yapan Yavaşça, insanların hazır ve ucuza yöneldiği için iş yapamamaktan dert yanıyor.

 

 

 

HALI KİLİM, DOKUMACILIĞI ÖLDÜRDÜ”

Durumu olmadığı için çalıştığını kaydeden Yavaşça, “Durumum yok, eski zanaat unutulmaya yüz tuttu. Yardım bekliyorum” diye konuştu. Ucuz halı, kilim geldiği için de işlerinin bozulduğunu aktaran Ali İhsan Amca, 6 aydır iş yapamadığının altını çizerek insanların artık el emeği ürünleri tercih etmemesinin dokumacılığı öldürdüğünü anlattı.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Kasım 2018, 14:59

Kar Ne Zaman Yağacak?

Havaların soğuması ve kış mevsimine girmeye sayılı günler kala, herkesin en çok merak ettiği konulardan biride kar yağması. Kimisi eğlenmek için merak ediyor kimisi geçim derdi yüzünden gelecek faturalardan,odun kömür yakacak derdinden. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son değerlendirmelere göre, Marmara Bölgesi’nde,...

Devamını Görüntüle