1
10 hisseleri, 1 Puan

Henüz çocuk yaşlardayken satranç alanında elde ettiği başarılar sayesinde dünyanın en kuvvetli oyuncusu unvanını alan ‘Garry Kasparov kimdir, kaç yaşındadır ve aslen nerelidir?’  Garry Kasparov’un hayat hikâyesi…

Son dönemlerde Google aramalarında en üst sıralara kadar çıkan, ‘Garry Kasparov kimdir, aslen nerelidir, kaç kere şampiyon oldu, kaç yaşında?’ gibi detaylar araştırılıyor. Birçok satranç ustasını yenerek ‘Çocuk dahi’, ‘Dünyanın en kuvvetli satranç oyuncusu’ gibi tabirlerle alınan Garry Kasparov’un hayat hikâyesi…

GARRY KASPAROV KİMDİR?

13 Nisan 1963 tarihinde Azerbaycan’ın Bakü şehrinde hayata gözlerini açan Garry Kasparov, satranç tahtası başında çok küçük yaşlarda aldığı başarılar ona, eski Dünya Şampiyonu Botvinnik’in öğretmenliği altındaki çalışmalara katılma hakkını kazandırdı. Henüz 13 yaşındayken Fransa’da düzenlenen 16 yaş altı dünya birinciliğinde üçüncülüğü paylaşarak ilk defa Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) hâricindeki uluslararası turnuvalarda oynamaya başlayan Garry Kasparov, 13 yaşında Sovyetler Birliği’ni yurt dışında, Batı’da temsil eden ilk kişi olmuştur. 16 yaşında ünü Sovyetler Birliği içerisinde ve dışında yayılan Garry Kasparov, girdiği her turnuvada tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyordu. Rusyadaki adıyla ‘Garik’ SSCB’de ve yurt dışında daha yaşlı ve tecrübeli oyuncuların önemli bir rakibiydi.

Dünya Şampiyonluğu Ünvan

Garry 21 yaşındayken, efsanevi Sovyet oyuncu Anotoly Karpov’la dünya şampiyonluğu için maç yaptı. İki oyuncu da maç boyunca çok parlak şekilde oynadı, fakat 5 ay ve 48 oyundur süren maç beklenmedik bir şekilde bitti. Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Compomanes, maçın devamını galip oyuncu belirlenmeden iptal etti. Bir sonraki yıl maç tekrar edildi, ve Kasparov, Karpov’u yenerek dünya şampiyonu oldu.

Kasparov 1984’den 1990’a kadar Karpov’la dört kez oynadı. Karpov’un ünvanını muhafa etmesini sağlayan iptal edilen maçtan sonra, Kasparov arka arkaya 3 maç kazandı. Garry 1993 yılında ünvanını başarılı bir biçimde Nigel Short’a ve 1995 yılında da Hintli oyuncu Viswanathan Anand’a katşı korudu.

2000 yılında Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik ‘e karşı yaptığı maçı beklenmedik bir şekilde kaybetti. Bununla beraber hala uzmanlarca dünyanın en kuvvetli oyuncusu olarak görülmektedir. 1985 yılından itibaren 2001 yılına kadar FIDE’nin yayınladığı rating listelerinde hep bir numara olmuştur.

Stil olarak kendisinin de söylediği gibi Alekhine’i örnek almıştır. Canlı ve insiyatifi almaya yönelik bir oyun tarzı vardır. Ataklarında Tal’inkilerden farklı olarak Botvinnik anlayışının etkileri görülür.

Diğer Başarıları;

Kasparov dört tane kitap yazmıştır ve politika, eğitim ve sosyal reformlar konusunda Doğu Avrupa’nın önemli bir sözcüsüdür. Bağış kampanyaları konusunda da aktiftir ve bu konuda girişimlerde bulunmak üzere Moskova’da “Kasparov Vakfı” nı kurmuştur (Devrimden sonra kurulan ilk özel vakıftır).

Kasparov satrancın okullarda ders olarak uygulanması konusunda da girişimlerde bulunmaktadır ve Kasparov Uluslararası Satranç Akedemi’sini kurmuştur.

Kasparov geniş bir kesim tarafından Rus ekonomisi konusunda da bir uzman olarak bilinir ve Wall Street Journal’da makalesi çıkan en genç yazardır. 1993 yılında Kasparov ve Short , Profesyonel Satranç Birliği’ni (Professional Chess Association\PCA) kurarak satrancı herkes tarafından oynanan bir oyun haline getirmek için girişimde bulunmuşlardır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
10 hisseleri, 1 Puan

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
1
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
yönetim

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı