SON DAKİKA

Dünyadaki En Önemli Canlı, Arı İlan Edildi

love
Dünyadaki En Önemli Canlı, Arı İlan Edildi

Dünyadaki En Önemli Canlı, Arı İlan Edildi. Gezegenimizde tarımın yapılabilmesi için ortaya konan onca gelişmenin yanında bir canlı türü tarlaların ürünle dolmasının en büyük sorumlusu. Söz konusu tür ise birçoğumuzun ilk etapta aklına gelen insanoğlu değil fakat arılar. Londra Kraliyet Coğrafya Derneği’nin Earthwatch Enstitüsü’nde gerçekleştirilen toplantıda alınan bir karar, bu canlıları önemli bir listenin bir numarasına yerleştirdi. Buna göre gezegenimizde yaşayan en önemli canlıların arılar olduğu ilan edildi.

Araştırmacılar, bu sonuca tabi ki rastgele varmamış. Arıların en önemli özelliklerinden olan polinasyonun (bir çiçeğin erkek organındaki polenin başka bir çiçeğin dişi organına ulaşması) dünyadaki tarımsal faaliyetlerin %70’inin de sorumlusu olduğunu ifade eden araştırmacılar, bu durumu ortadan kalkması halinde faunanın da (belirli bir bölgede, devirde ve/ya biyosferde yaşayan hayvanların tümü) var olamayacağını belirtmiş.

Ekolojik tarıma dönülmesi gerekiyor

Araştırmacılara göre ekolojik tarım aracılığıyla geniş alanlarda tek tür üzerinden tarım yapılması gibi faaliyetleri sonlandırıp, ekosistem çeşitliğini korumak ve böceklere karşı olan direncin de artmasını sağlamak mümkün. Bu sayede doğal olarak oluşan atıkların gübreye dönüşerek toprağın besin ihtiyacını karşılayacağı, toprak kaybı ile su erozyonunun önüne geçilebileceği ve pestisit ile kimyasal gübreleme ihtiyacının ortadan kalkacağı belirtiliyor.

Tüm bu iyileştirmeler neticesinde ise çoğalan arı nüfusuyla birlikte gelişen polinasyon, tarımda verimliliği artırabilecek

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/bees-have-been-declared-the-most-important-living-thing-on-earth

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2019, 16:27

Kadir Gecesi Ne Zaman, Hangi Güne Denk Geliyor? Dini Günler Takvimi

Mübarek Kadir Gecesi, Kur’ân-ı Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayı’nın 27. gecesidir. İslâm’da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. İslam aleminde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi için heyecanlı bekleyiş başladı. Peki Kadir Gecesi ne zaman ve hangi güne denk geliyor? KADİR GECESİ NE ZAMAN? Diyanet İşleri tarafından belirtilen tarih...

Devamını Görüntüle