SON DAKİKA

Satrançta Tempo Kazanmak Ne Demek, Nasıl Tempo Kazanırım

love
Satrançta Tempo Kazanmak Ne Demek, Nasıl Tempo Kazanırım

Satrançta Tempo Kazanmak Ne Demek, Nasıl Tempo Kazanırım? Öncelikle tempo ne demek onu açıklayalım. Satrançta tempo, bir hamle kazanma anlamına gelmektedir.

Yani bir hamle, bir tempoya denktir. Sonuca ulaşmak için gereken hamle sayınız örneğin iki olsun. Siz sonuca ulaşmak için 3 hamle yaparsanız fazla rakibi bir hamle vermiş olursunuz. Yani daha da açmak gerekirse bir hamle kaybetmiş olursunuz.  Bu da size bir  “tempo kaybetirir”.

Nasıl Tempo Kazanırım?
Sonuca ulaşmak için olduğundan daha az hamle yapan taraf  “tempo kazanmış” olur.

Örneğin a1’den d1’e bir hamlede gelebilecek olan bir Kale, a1’den önce c1’e, oradan da d1’e gelsin. Kale, 1 hamlede gelebileceği bir kareye 2 hamlede geldiğinden, 1 tempo kaybetmiştir. Fakat bu tarz manevralar her zaman tempo kaybetmez. Zaman zaman konum, böyle manevraları gerekli kılabilir. Genel olarak, tempo kazanan hamleler tercih edilir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Mayıs 2019, 13:54

Satrançta Oyun Sonu Çalışma Sorusu

Satrançta Oyun Sonu Çalışma Sorusu Beyaz Oynar Berabere Kalır Çoğunlukla satranç oyunları OYUN SONU dediğimiz evrede neticelenir. Böyle olması da çok doğaldır çünkü her zaman kuvvetli bir rakibin taktik tuzaklara düşmesini bekleyemeyiz. Dolayısıyla oyun sonu tekniğimizin iyi olması gerekir. Oyun sonu çalışması satrançta belkide en önemli evrelerden biridir. Şimdi gelin bu...

Devamını Görüntüle