SON DAKİKA

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir? Safranbolu Nerede?

love
Safranbolu’ya Nasıl Gidilir? Safranbolu Nerede?

Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesinde KARABÜK iline bağlı bir ilçe. Her KARADENİZ ili gibi manzaranın tadını çıkara çıkara gidilecek bir yer. Bütün Karadeniz Bölgesi gibi varılacak yerlere ulaşmadan yol istikameti insanı doğal güzelliklere doyuruyor.

Türkiye‘de kültür turizminin en önemli merkezlerinden. Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan Safranbolu, coğrafyanın insan ile bütünleştiği, mimarinin yaşama biçimi ile şekillendiği örnek bir kent. Birer sanat şaheseri sayılabilecek ahşap mimarisiyle de tam bir müze kent.

Geleneksel kent kültürü, ince bir sanat zevkinin ürünü olan ahşap evleri, yaşam tarzı, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile Safranbolu Türkiye’de dokusunu korumayı başaran az sayıdaki yerlerden. Sahip olduğu bu değerleriyle 1994’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

Safranbolu, yüzlerce yıllık Anadolu mirasını hissettiren, tarihi değerleri ve gelenek görenekleriyle özgün bir şehir. Şehir, birkaç mahalleden oluşan küçük bir yerleşke olsa da her sokağı ilgi çekici.

Safranbolu’nun sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar’a ev sahipliği yapmış. Kasaba 17. yüzyılda İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde önemli bir konaklama merkezi olduğu olduğundan canlılığını hep korumuş. En üstün ekonomik ve kültürel düzeyine ise Osmanlı döneminde ulaşmış.

Safranbolu nerede ?

Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu, Karadeniz’in batısında, Orta ve Batı Karadeniz’in tam merkezinde konumlanıyor. Karabük şehir merkezine 8 km mesafede yer alan Safranbolu’nun kuzeyinde Bartın, doğusunda Kastamonu, batısında Yenice, güneyinde ise Karabük bulunuyor.

Anadolu’da sıkça görülen yamaç yerleşiminin en güzel örneklerinden olan Safranbolu, Karabük ili sınırlarında, kuzeybatıdan doğuya doğru yükseklikleri yaklaşık 1.000–1.500 metre arasında değişen dağlarla çevrelenmiş. Kentin içine kadar uzanan derelerin oluşturduğu vadilerin arasında kurulmuş.

Safranbolu’ya nasıl gidilir ?

Safranbolu’ya hava yoluyla ulaşım: Safranbolu, konumu nedeniyle birçok kentten kolaylıkla ulaşılabilen bir merkez. Safranbolu’ya en yakın havalimanı Kastamonu Havalimanı (136 km). Kastamonu Havalimanı’nda tarifeli seferlerin düzenli olmaması nedeniyle Safranbolu’ya uçakla gelmek isteyenler Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanıyor.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ağustos 2019, 00:51

Boyabat Kaya Mezarı Nerede Nasıl Gidilir?

Sinop Boyabat Kaya Mezarına Nasıl Gidilir? Boyabat Kaya Mezarı Nerede? Boyabat Batı Karadeniz Bölgesinde Sinop ilinin ilçesidir. Ankara Boyabat arası mesafe :3 sa. 58 dk.(326,2 km) İstanbul Boyabat arası mesafe :6 sa. 40 dk.(603,0 km) Çokta uzak olmayan bu yer çok az kişinin bildiği ve uğradığı tarihi bir alanımız. Ana yoldan dahi...

Devamını Görüntüle