2
2 Puanlar

VPS sunucu, sınırlı sayıda kullanıcı arasında bölünmüş, her bir bölümün kendi sanal sunucu ortamı gibi davrandığı, sanallaştırılmış tek bir fiziksel sunucudur. Biraz daha açmamız gerekirse, aynı sunucu içerisinde ortak RAM ve disk kullanılan, birçok kullanıcı hesabının bulunduğu, paylaşılan bir sunucuya benzeyen barındırma sistemidir.

 

VDS, temelde VPS sunucular ile aynı mantıkta, bir fiziksel sunucunun sanallaştırılması ile oluşturulan mimaridir. Ancak VDS’i VPS server’den ayıran temel fark, her bir VDS’in farklı işletim sistemi üzerinde kendi donanımsal ve yazılımsal kaynaklarına sahip olmasıdır. Yani bir VDS sunucu tahsis edilen RAM, CPU gibi kaynaklar aynı fiziksel sunucuda bulunan diğer VPS sunucu veya VDS’ler ile paylaşımlı kullanılmaz.

Peki bulut sunucuları ile VPS server ve VDS’ten ayıran özellik nedir ? Sorunun cevabı aşağıda…

 1. 1 1-) Cluster Mimarisi

  Soruya cevap vermek gerekirse, en can alıcı fark cluster mimarisidir. Gerçek bir bulut sunucu servisi, cluster mimari içerisinde yapılandırılmış, yedekli bir altyapıda çalışan, daha fazla kullanılabilirlik (availability), güvenilirlik (reliability) ve ölçeklenebilirlik (scalability) sağlayan servislerdir.

 2. 2 2-) Yüksek Erişilebilirlik (High Availability)

  Bulut sunucular cluster mimaride yapılandırıldıklarından ve doğaları gereği yedeklilik prensibiyle çalıştıklarından HA konusunda oldukça başarılıdırlar. Gerçek bir bulut sunucuda single point of failure, yani tek bir noktadan doğacak hataların yönetilmesi ve servislerde yaşanabilecek kesintilerin minimuma indirilmesi temel prensiptir. Bu sayede iş sürekliliği de kolaylıkla sağlanmış olur.

  VPS ve VDS ise tek bir fiziksel sunucu üzerinde çalışan sistemler olduklarından bu imkân bulunmamaktadır. Olası bir arıza durumunda bütün sistem bu durumdan etkilenecektir.

 3. 3 3-) Esneklik

  VPS server ve VDS çözümlerinde tek bir fiziksel sunucunun üzerinden servis verildiği için kaynakların ölçeklendirilebilmesi sınırı da bu sunucunun kaynak miktarı kadar olabilecektir. Ancak gerçek bir bulut servisi, sunucu kümeleri üzerinden hizmet sunduğundan kaynaklar değişen iş hacmine göre kolaylıkla artırılabilir ya da azaltılabilir. Bu da gerçek bir bulut sunucu servisinin VPS/VDS’e göre oldukça fazla esnekliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

 4. 4 4-) Maliyet

  Sadece sunulan fiyat ve ödenecek ücret üzerinden bu konuyu ele alırsak, elbette tarihe karışmış teknolojiler ilk bakışta daha avantajlı olarak görünecektir. Bu noktada maliyete, fiyat/performans açısından bakmak en doğru yaklaşım olacaktır. Gerçek bulut sunucular sağladığı avantajlar ve güvenli altyapı özellikleriyle, VPS/VDS’e göre üstün bir fiyat/performans oranına sahip olacaktır. (örn; güzel hosting)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

2
2 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
kenankalin

Platin

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. sanal sunucu kurmak hem performans hemde güvenlik gerektiren bir iş. Discord botumu sürekli çalıştırmak için güzel hostingin private cloud hizmetini almıştım sıkıntısız kullanmıştım uzun süre.

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı