1
13 hisseleri, 1 Puan

Nota denilince ilk akla gelen hiç kuşkusuz hepimizin okulda öğrendiği do- re -mi diye giden müzik işaretleridir. Ama devletler arası verilen açıkçası pek de eğlenceli olmayan başka bir nota daha var.

Nota vermek ne demek? Diplomatik nota hangi durumda verilir? Günlük yaşamda çok fazla kullanılmayan ve diplomatik bir davranış türü olan nota vermek, 10 Haziran Pazartesi gününde en çok merak edilen konular arasına girdi. Sabah saatlerinde Türkiye’nin İzlanda’ya nota vereceği haberlerinin konuşulmasıyla birlikte, pek çok vatandaş nota vermek ne demek ve diplomatik nota hangi durumlarda verilir? sorularına yanıt aramaya başladı. Ülkelerin dış politika çerveçevesinde uyguladığı bir davranış türü olan nota vermek, farklı konularda olabiliyor. İşte, nota vermek ile ilgili merak edilenler…

Nota vermek ne demek? Diplomatik nota hangi durumda verilir?

Diplomatik nota vermek, dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, iş birliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak gönderdiği yazılara denir.

Diplomatik nota olarak da adlandırılan nota yazılı ve sözlü olarak iki şekilde verilmektedir

Sözlü Nota (Note Verbale): Üçüncü şahıstan üçüncü şahsa yazılan ve imza bulunmayan nota türüdür. Bu notalarda yalnızca paraf bulunur. Bilgi istemek üzere bir büyükelçilikten bulunduğu ülkenin Dışişleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyükelçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

Yazılı Nota (Note Signee): Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
13 hisseleri, 1 Puan

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı