SON DAKİKA

Cemre Nedir? Cemre Düştü Mü?

love
Cemre Nedir? Cemre Düştü Mü?

Baharın gelişiyle çoğumuzun merak ettiği şeylerden biride cemre düştü mü? sorusu. Bununla ilgili sürekli esprilerde yapılmıyor değil hani. Peki cemre nedir, 2019 da düştü mü?

Cemre, halk takviminde baharın gelişi ve havaların ısınmasının müjdecisi olarak biliniyor. İnanışa göre, birer hafta arayla önce havaya, sonra suya ve daha sonra da toprağa düşen cemre pek çok vatandaşın merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. İşte, cemrelerin düşeceği tarihler.

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NEDİR?

“Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

“cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

 

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Ekim 2018, 11:29

Muhabir Hatalı Sürücüyü Uyarayım Derken Dayak Yedi

Beyaz Haber muhabiri trafik cezalarıyla ilgili bir haber yapmak isterken dayak yedi ve olay olmayı başardı. Diğer sürücülerden aldığı tepkiler ise inanılmaz boyutta ilginçti.

Devamını Görüntüle