5
2 hisseleri, 5 Puanlar

Alpaka Develeri Hakkında Tüm Detayları ve Özellikleri

Alpaka develeri oldukça şirin ve güzel hayvanlardır. Normal develere göre çok küçük olan bu cins hayvanlar daha çok tüyleri için bakılmaktadır.

Alpaka Develerin Özellikleri

Tüm deve türlerinde olduğu gibi alpakalar da görece uzun vücuda sahip olup, ince bacaklar, uzun ve ince boyun, küçük bir kafa karakteristik özellikleridir. Bütün Yeni Dünya develeri gibi hörgücü bulunmaz. Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler. Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm’ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.Alpaka Develerinin Yaşam şekilleri

Alpakalar, tüm deve türleri gibi sosyal hayvanlardır ve grup içinde rahattırlar. Bitki yiyici hayvanlar olup, neredeyse sadece otlarla beslenirler. Tüm develer gibi sindirimde onlara yardımcı olan çok odalı mideye sahiptirler.

Hamilelikleri 240 ile 345 gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika’da Cria adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.

Alpaka Deve Fiyatları Ne Kadar?

“Hızlı büyüyen Alpakalar, yeni ortamlara ayak uydurabiliyor. Alpaka yetiştiriciliğinin artması için Tarım Bakanlığı destek olmalı. Bir çift Alpaka devesinin fiyatı 4 bin dolar dolayında, bu fiyat Avrupa’daki fiyatının iki katı. Avrupa’da erkek Alpakanın fiyatı 250 – 300 euro, dişisi ise 1300 – 1400 euro dolayında. Bir çiftçi 1 erkekle 8 dişiyi yetiştirebilir.

Avrupa’da bir çift Alpakayı 2 bin dolara alıyoruz. Uçak kargo fiyatı, karantina ve gümrükten dolayı bu fiyat 3 bin doları buluyor. İbrahim Halil Sınır Kapısı Müdürlüğü karantina olmadığı gerekçesiyle sorun çıkarıyor. Aksi halde Moldova’dan tırlarla daha uygun fiyatla ithal edebiliriz.”

Alpaka Devesi Neden Değerlidir?

Ağırlıklı olarak yünlerinden faydalanılan Alpakalar, yünleri de oldukça değerlidir. Alpaka devesinin yünü dünyanın en kaliteli ve en pahalı yünlerinden birisidir. Yumuşak, dayanıklı, daha elastik, farklı renk opsiyonlu, yanmaz, yıkanması kolay…  Alpaka yününden yapılan ürünler su geçirmez (water-proof) ve ateş almaz özellikleri olması bu ürünleri oldukça değerli kılar. Ayrıca alpaka yünü koyun yünü gibi lanolin maddesi içermez. Dolayısıyla alpaka yününden yapılan ürünler hipoalerjiktir. Özellikle cilt problemi olanlar, allerjik cilde sahip olanlar için idealdir. Alpaka yününden yapılan ürünler kaşıntı da yapmaz.

Alpaka Devesi Videosu

Trend Olan Paylaşımlar için TIKLAYINIZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

5
2 hisseleri, 5 Puanlar

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
1
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Sevdim Sevdim
17
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
8
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
yönetim

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı