1
2 hisseleri, 1 Puan

Kitap severlerin, okuma tutkunlarının en büyük meraklarından biride, sevdiği yazarların kitaplarını okuduktan sonra yenisini beklemektir. Yenisi çıktı mı acaba diye sürekli araştırmaktır.

Okumayı sevenler için 2019’un ilk çeyreğinde yeni çıkan bazı kitapları sizin için derlemeye çalıştık.

 

 1-     Jean Christophe Grange :Ölüler Diyarı

Hiç kuşkusuz, polisiye gerilim sevenlerin vazgeçilmezidir JEAN CHRİSTOPHE GRANGE. 2019’un ilk aylarında yeni kitabı ile Türk okuyucularının karşısında.

Kitabın tanıtım bülteninden:

Cinayet büro amiri stéphane corso, bir dizi striptizci cinayetini araştırmakla görevlendirildiğinde, ne peşinde olduğu katilin karmaşık ruh halinin ne de girmesi gereken karanlık dünyanın farkındadır. Soruşturma onu geçmişi şaibeli, goya hayranı bir ressama götürür: Philippe Sobieski’ye. Ressamla Corso arasındaki düello, porno ve sadomazoşizm dünyasının labirentlerinde bir kedi fare oyununa dönüşür. Gerilimin efendisi grangé, ölüler diyarı’nda insan doğasının kuytu köşelerini keşfe çıkıyor…

Sen kötüsün.
Sen bir katilsin.

2- Selçuk Aydemir : Evrak Kürek Sektörden Arkadaşlara Giriş

Benimde merakla beklediğim bir yazardı. İlk iki kitabındaki muhteşem performansından sonra bu kitabı uzun zamandır bekliyordum. Okurken gülmek için müthiş bir yazar.Yazarın bu kitabı KÜSURAT YAYINLARINDAN çıkmış.

Kitabın tanıtım bülteninden:

“Hayatımın değişmez kuralıdır bu, ben yanlış ata oynamaya bayılırım. At bile kendine güvenmez, ben ona güvenirim. Dört atın koştuğu ayakta üç at fotofinişe birlikte girer ve ben geriden gelen atı tek yazmışımdır. Hiç sekmez otuz yılı aşkın süredir bu böyle devam ediyor.”
Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’dan tanıdığımız Selçuk artık büyüdü, uçak mühendisliği okuyarak koluna altın bileziğini taktı. Şimdi sıra kendi hayallerini gerçekleştirmeye geldi: Film çekmeye.… Sinema salonlarında çikolatalı mısır satmaya başlayarak sektöre radikal bir giriş yapan Selçuk’un aklında tek bir soru vardı: “Yeni başlayanlar için sinema gerçekten bu kadar zor mu?”
Karlar altında çekecekleri kısa filmde sırf zengin görünmek için donmak pahasına emekli amca ceketiyle oynayanlar, filme bütçe bulmak için ilahi klibi kurgulama işine giren yetenekli yönetmen adayları, bedava yapacağını söylediğinde Star Wars’u bile yeniden çekmene izin veren yapımcılar, araba alma fikriyle oturdukları masadan film çekmeye karar vermiş olarak kalkanlar, kendi hikâyesinin peşinden gidenler bu kitabın başrolünde.
Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Ailecek Şaşkınız filmleri ve İşler Güçler, Kardeş Payı, Üsküdar’a Giderken gibi dizileriyle tanıdığımız Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’ın ardından bu kez, sektöre girme çabalarını samimiyetle anlattığı Evrak Kürek: Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 ile okurlarını güldürmeye geliyor.
Selçuk Aydemir’in mizah dolu kaleminden heyecanlı, doludizgin bu kitabın sayfalarını çevirirken kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız.

3- İlber Ortaylı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Hayatta Doğru Seçim İçin Öneriler

Çok derin tarihi bilgisinin yanında hocanın hayatla ilgili değişik, ilginç tavsiyeleri oluyor. Mesela genç yaşta evlenip mobilya mağazası gezeceğinize dünyayı gezin diyor. Haksız mı? Bence çok haklı.

Kitabın tanıtım bülteninden:

DAHA ANLAMLI YAŞAMAK İÇİN
İLBER ORTAYLI’DAN TAVSİYELER…

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”
İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Hoca bu kitapta, bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

– Bir ömrü hakkıyla yaşayabilmek ve yaşanan her andan tat alabilmek için önce ne lazımdır?
– İnsan hayatı kaç dönemden oluşur ve her bir dönemde neleri tecrübe etmek gerekir?  15, 25, 40 ve 55 yaşları neden birer eşiktir?
– İnsan kimden, ne öğrenebilir?  Kendi kendini yetiştirmek nasıl mümkün olur?
– Kişi mesleğini neye göre seçmelidir?
– Bir işin uzmanı olmak ve o uzmanlık bilgisiyle çalışmak için nelere ihtiyaç vardır?
– Bir dil, en iyi nasıl ve ne zaman öğrenilir?
– En verimli sonucu alabilmek için nasıl çalışmak gerekir?
– Sorumluluk sahibi bir insan, kendisi veya çocukları için nasıl bir eğitim modeli aramalıdır?
– Hayata değer katmak için ne tür insanları arayıp bulmak gerekir?
– Doğru kararları alabilmek için en çok kimleri dinlemek gerekir?
– En iyi nasıl seyahat edilir; bir şehir nasıl dolaşılır? Hangi müze, hangi meydan, hangi sokakları görmek için dünyanın bir ucuna kadar gidilebilir?
– İyi film, güzel müzik, doğru kitap nedir? Hangi temel eserleri dinlemeli, okumalı ve seyretmeliyiz?
– İnsan yaşadığı şehirden tam manasıyla nasıl yararlanabilir?

“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayattaki anlam arayışına, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz…

4- Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu: Metastaz

Son yıllardaki ülkemizin  gündemini bir hayli meşgul eden konuları içeriyor. Ülkedeki siyasi olayları ve yakın tarihi merak edenler için ilginç bir kitap.KIRMIZI KEDİ YAYINLARINDAN çıkmış.

Kitabın tanıtım bülteninden:

– Menzilci polisler ilk kez göreceğiniz fotoğraflarında ne yapıyordu?
– AKP’li Bakan’ın tarikat şeyhinden özel ricası neydi?
– Devlette FETÖ’den boşalan koltuklara hangi tarikat nasıl yerleşti?
– Nedir bu hüsn-ü şehadet ve FETÖ borsası?
– Hangi cemaat kim için Cumhurbaşkanı’na mektup yazarak kefil oldu?
– Genelkurmay Başkanı’nın “sahip çıkın” dediği isimler neden tutuklandı?
– “Kurda kuşa yem etmeyin” denilen işadamı nasıl hapisten çıktı?
– FETÖ operasyonlarından çıkarılan “imtiyazlı ortaklar” kim?
– Hâkim rüşvet alırken gizli bir operasyonla nasıl yakalandı?
– Hangi gazeteci kendisini MİT’çi diye tanıtıp dolandırıcılık yaptı?
– Çektirdiği fotoğrafları davaları etkilemek için kullanan ismin
arkasında kimler var?
– FETÖ operasyonu yapan savcının odasını AKP’liler mi bastı?
– Erdoğan’ın tehdit edildiği toplantıdan yara almadan çıkan ünlüler kim?
– Üstü kapatılan telefon görüşmelerinde neler konuşuldu?

5- John Verdon: Fırtınada Yanacaksın

Dave Gurney karaktrerine hayat veren yazar serinin 5 kitabıyla hayranalrının karşısında. Benim uzun zamandır beklediğim bir kitaptı. Okudum, beklediğime değdi. Polisiye sevip daha keşfetmeyenler için şiddetle tavsiye ederim.

Kitabın tanıtım bülteninden :

Ülkemizde Aklından Bir Sayı Tut isimli kitabı ile kendine özel bir hayran kitlesi kazanan John Verdon, yarattığı dedektif Gurney karakterini bu kez Fırtınada Yakalanacaksın kitabında yeni bir maceraya çıkarıyor. Hemen hemen tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da okuyuculara yüksek tempolu ve harika bir olay örgüsüyle hazırlanan bir içerik sunuyor. Türkiye’de Koridor Yayıncılık tarafından satışa sunulan kitap, 528 sayfadan oluşuyor. Kitabın Türkçe çevirisini, John Verdon’a ait 3 kitabın çevirisini de yapan Ender Nail gerçekleştiriyor.

Bir Dedektif Gurney Klasiği

John Verdon yeni kitabında dâhice kurguladığı bir katil avını konu ediniyor. Bu kitap, son sayfasına kadar katilin izini sürdüren ve akıl çemberindeki binlerce detayı ele alıyor. Gerilim öğelerini mükemmel bir şekilde anlatan Fırtınada Yakalanacaksın gerek okuyucular gerek yazarlar tarafından aldığı olumlu yorumlarla kendisini kanıtlıyor.

New York şehrinde bir kasabada ayaklarına harfler dağlanmış iki cesedin bulunması ile başlayan macera, katil bir keskin nişancının tek bir kanıt üzerinden aranmasını konu ediniyor. Polis teşkilatı içindeki güvensizlik ortamı nedeniyle Dedektif Gurney’e verilen dava, ırkçılık ve bu durumun yaşattığı kaosu odak noktasına alıyor. Dedektif ve katil arasındaki akıl oyunları ve kovalamacayı okuyucuya mükemmel şekilde aktaran John Verdon, her sayfada artan bir tempo oluşturuyor. Şaşırtıcı olay örgüsü yaratan birbirinden zeki iki ana karakter üzerine oturtulan kurgusu, kitabın bitmeyen akıl oyunları ile birleşerek polisiye kitap türünde harika bir eser haline gelmesini sağlıyor.

Polisiye Romanların Gizli Kahramanı: John Verdon

1942 ABD doğumlu olan yazar, emekli olduktan sonra dedektif Gurney karakterini yarattığı kitapları yazmaya başladı. Daha öncesinde Peter Pan Ölmeli, Şeytanı Uyandırma gibi 5 kitabı daha Türkçe’ye çevrilen yazar, son kitabı Fırtınada Yakalanacaksın ile bir kez daha hayranlarının karşısına çıkıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
2 hisseleri, 1 Puan

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı