SON DAKİKA

Kuru Öksürük Nasıl Geçer | Pratik Çözüm

love
Kuru Öksürük Nasıl Geçer | Pratik Çözüm

Havaların soğumasıyla beraber,hastalık,kirli hava yada çeşitli nedenlerle öksürmeye de başlarız.Kuru öksürükte balgam bulunmaz ve boğazda gıcık bir his olur. Kuru öksürük; nezle ve gripte görülebilir, farenjit, astım ve geniz akıntısı ya da reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz (verem), akciğerde sıvı toplanması gibi durumlarda da görülebilir. Fakat, ateş, mide bulantısı, halsizlik ile birlikte görülüyorsa ciddi hastalık belirtileri olabilir. Uzun süre geçmeyen kuru öksürük, boğazda tahriş ve akciğerlerde ağrılara neden olabilir. Şiddetli yaşanan kuru öksürükler, kişilerde krize neden olmasıyla birlikte zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılmaya sebebiyet vermektedir. Şiddetli kuru öksürükler, kasları yorması nedeniyle idrar kaçırma ve göğüs kafesinde ağrılı fıtıklara yol açabilir.
Kuru öksürüğe karşı neler yapılmalı?İlk önce öksürüğün sebebi bulunmalı,basit bir rahatsızlık mı yada ciddi bir durum mu onu anlamalı. Kuru ortamlardan uzak durulmalı.
Günlük yeterli miktarda su tüketilmeli. Günde 3 defa sade suyla 1 dakika boyunca gargara yapılmalı.
Ilık tuzlu suyla gargara yapmak da öksürüğe iyi gelebilir. Sigara içilmemeli ve içilen mekanlardan uzak durulmalı.
Kuru öksürüğe neden olacak kokulardan parfüm, araba ve oda kokusu vb kokulardan uzak durulmalı.

Peki bu öksürük ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle nasıl geçer.
1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt içilir. Bu yetişkinler için de etkilidir.Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.
Kuru öksürük ile savaşmak için bir adet soğanı kıyın, iki çorba kaşığı bal ekleyin. Tüm özünün çıkması için soğanı yarım saat bekleyin. Şurup kıvamına gelen karışımı günde birkaç kez birer kaşık için.
Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İbn-i Sina'nın Tavsiye Ettiği Yararlı Bitkiler - Alemnedio on Eylül 1, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Temmuz 2019, 00:11

Kpss İlginç Soru Amerikan Armudu Hangi Meyvedir?

KPSS sorusu Amerikan armudu hangi meyvedir?  14 Temmuz KPSS soruları: Amerikan armudu nedir? 14 Temmuz KPSS soruları oldukça merak ediliyor. KPSS soruları içinde bir tanesi var ki adayları şaşırttı. Amerikan armudu nedir sorusu oldukça ilgi çekti. Amerikan armudu nedir? KPSS sorusu Amerikan armudunun hangi meyve olduğuna ilişkin araştırmalar sürüyor. 2019 KPSS Genel Kültür sorusunda...

Devamını Görüntüle