0
3 hisseleri

Fatih Sultan Mehmet: Bu güne kadar doğumunu, iki kez tahta geçişini, babasını, konstantiniyi nasıl istanbul yaptığı çok yerde okuduk izledik.
Biz de AlemNediO olarak bugüne kadar çok az bildiğiniz şeyleri ele almaya çalışacağız.

Bizans Kralı Konstantin’in çocuğu yoktu. Abisi Teodor’un üç oğlu vardı. Fatih bu çocukları Topkapı Sarayı’na aldı. Çocuklardan birisi Sadrazam Has Murad Paşa, diğeri yine Sadrazam Mesih Paşa’dır. Üçüncüsü ise Müslüman olmamış Paliologos adında varlıklı ve Osmanlı’ya hizmet eden biridir

Şehir düştükten sonra Fatih bundan dersler çıkarmıştı. Roma’dan Bizans’a kalan surların, şehrin savunmasında yetersiz olduğunu gördü. Bu nedenle, gözcülük için üç kule daha ekletip Yedikule’yi yaptırdı.Şehir düşünce yüksek rütbeli birçok kişi Fatih’in himayesine girdi. Bunların başında tarihçi ve diplomat olan Rum yazar İmrozlu Kritovulos gelir. Kritovulos daha sonra Fatih’in biyografisini kaleme alacaktı. Fatih’in 17 yılını anlatan ve el yazması Tarih-i Sultan Mehmed Han-i Sani adlı kitabı Topkapı Sarayındadır.

Zevk ve sefadan hoşlanmazdı. İdari ve askeri çalışmalar zamanının çoğunu alırdı. İlime büyük önem verirdi. Devrin önemli âlimlerinin ilim ve irfanından yararlanmaya çalışırdı. Bilime meraklıydı. Büyük bilim adamlarını İstanbul’a getirtti.

Tam bir Rönesans adamıdır. Sadece harp teknolojilerine değil, her şeye meraklıdır. Arapça, Farsça, Yunanca ve Latinceyi ana dili gibi konuşur. Bunların dışında Rumca ve Sırpçayı da bildiği düşünülüyor. Coğrafya ve tarihe de meraklıdır. Avni mahlasını (takma ad) kullanarak şiirler yazmıştır. Bilim adamı Ali Kuşçu’yu Tebriz’den bir kafileyle İstanbul’a getirtip sarayda baş astronom yapar. Ali Kuşçu, Risalet’ül Muhammediye başlıklı kitabını ve yolculuk sırasında hazırladığı matematik kitabını Fatih’e sunar.

Sarayda büyük ve kozmopolit bir kütüphane kurdurur. Kütüphanede Aristotales’ten St Thomas Aquinas’a kadar birçok yazarın kitapları vardır. Çağdaş Vaka-i Name yani tarih yazıcılığının doğuşu da yine Fatih döneminde başlamıştır.Trabzon Rum İmparatorluğu’nu ele geçirdikten sonra, imparatorluğun felsefecisi Amiroutzes ile sarayda felsefe konuştuğu da yine bilinenler arasında.
Osmanlı tebaasındaki tüm dinlere mensup halka eşit mesafedeydi. 1481 yılına kadar tahtta kaldı. Bizzat 25 sefere katıldı. Otlukbeli’de Uzun Hasan’ı yenince, zaferini kutlamak için 40 bin esiri serbest bıraktı. 900 bin km olan Osmanlı topraklarını, 2 milyon 214 bin km’ye çıkardı

Fatih’in en sevdiği oğlu Şehzade Mustafa idi. Şaibeli ölümü onu kahretti. Venedikli seyyah yazar Giovanni Maria Angiolello, Şehzade Mustafa’nın hizmetindeydiatih’in duyduğu büyük acısını şöyle anlatmıştır: “Yerdeki halıları kaldırdı ve kir üzerinde durup oğluna ağıt yaktı. Yerden tozları alıp başına döktü. Yüzünü, dizini dövüyordu, inliyordu. Üç gün üç gece böyle kaldı.

Topkapı Sarayı’nda kimsenin dikkatini çekmeyen bir defter, 1940 yılında Prof. Dr. Süheyl Ünver’in dikkatini çeker. Bu, Fatih’in çocukluk defteridir. 1961 yılında ilan eder bu durumu.

Defterde at başları, leylek, baykuş, kartal, Fatih’in hocaları ya da etrafındakilerin karikatürleri vardır. Bunların dışında Yunan alfabesi, çiçek motifleri ve çeşitli Farsça beyitler de yer alır.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
3 hisseleri

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı