0
1 Paylaş

Korona virüsünün aşısını herkes arayıp dururken, aşıdan daha önemli olan izoleyi  İKİ TÜRK BİLİM İNSANI buldu. Ve bunu SAĞLIK BAKANI, DR.FAHRETTİN KOCA twitter üzerinden duyurdu.

Türk bilim insanları, Kovid-19’u dizginlemek için canla başla çalışıyor. Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul’un, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardığını açıkladı.

KLİNİK ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Binlerce molekülün kısa sürede sanal taramasını gerçekleştiren bir algoritma geliştiren TÜBİTAK ödüllü Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Durdağı, bu algoritma ile FDA onaylı ilaçların sanal taramasını yaptıklarını söyledi. 23 bin 766 molekülün taramasını gerçekleştirdiklerini kaydeden Durdağı, bunların içinde aralarında astım tedavisinde ve aritmide kullanılan moleküllerin de yer aldığı 6 molekül bulduklarını bildirdi. Durdağı, “Son 5 yıldır kendi geliştirdiğimiz algoritmayla var olan ilaçların farklı endikasyonlarda kullanılması amacıyla farklı çalışmalar yaptık. Kovid-19 için de bu algoritmayı test ediyoruz. Şu anda FDA onaylı, klinikte kullanılan ilaçlardan Kovid-19’a karşı kullanılabilir olanları nasıl bulabiliriz, bunun arayışı içerisindeyiz. Bu bileşikler test edilebilir ve similasyon sonuçları doğrulanabilirse Kovid-19 kullanımı düşünülebilir. Astım tedavisinde, aritmi tedavisinde kullanılan moleküller henüz hiçbir yerde Kovid’e karşı kullanılmış değil. Biz bu moleküllerin bir an önce klinik çalışmalarının yapılmasını istiyoruz” dedi.

İZOLE ETMEYİ BAŞARDI

Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul da önceki gün yaptığı paylaşımla, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardığını açıklamıştı.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

0
1 Paylaş

Tepkinizi emoji ile gösterin

Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kusacam Kusacam
0
Kusacam
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Ahmet KARADAYI

Platin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular sorabilirsiniz
İçerik Ekle
Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin Hazırlayabilirsiniz
Bilgi yarışması
Bilgi amaçlı doğru ve yanlış cevapları olan sorular hazırlayabilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapabilrsiniz
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Oluştur
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı